FED’den Faiz Kararı: Bitcoin Fiyatı Etkilendi

jerome powell
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkez bankası Federal Reserve (FED), Federal Açık Piyasa Komitesi’nin iki günlük toplantısının ardından faiz oranlarını mevcut seviyede tutma kararı aldı. Böylelikle, faiz artışları Mart 2022’den Temmuz 2023’e kadar süren dört faiz artışının ardından bir duraklama sürecine girdi.

Yüksek iş talebi ve devam eden enflasyon, komite üyelerinin faizleri sabit tutma kararında etkili oldu. Başkan Jerome Powell, faizleri düşürmeye başlamadan önce daha fazla tutarlılık görmek istediklerini belirtti ve mevcut olumlu ekonomik verilerin devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Powell enflasyon verilerini ve komitenin görüşünü şu şekilde açıkladı:

Daha fazla iyi veri görmek istiyoruz. Altı aylık enflasyon verimiz iyi. Devam etmesini bekliyoruz. Bu altı aylık enflasyon verisinin bize sürdürülebilir 2% seviyesine ulaşmamıza dair bir sinyal olduğunu daha net görmemiz gerekiyor.

Komitedeki herkes faiz indiriminin isabetli olacağını düşünüyor.

FED faiz kararı kripto para fiyatlarını etkiledi

Bu açıklamanın ardından hisse senetleri ve kripto paralar düşerken, piyasalar Powell ve diğer komite üyelerinin faiz indirimlerine dair verebilecekleri işaretleri dikkatle izliyor. CME Group verilerine göre, piyasaların Mart ayında faiz indirimi olasılığını %47 olarak değerlendirdiği görülüyor.

Karar açıklanmadan önce 43.750 dolar seviyelerine kadar yükselen Bitcoin kararın açıklanmasının ardından %2,5’luk bir düşüş yaşayarak yazı esnasında 42.600 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Powell, faizleri düşürme zaman çizelgesiyle ilgili sorulara, iş gücü piyasası verileri ve enflasyon rakamlarının hala izlenmesi gereken unsurlar olduğunu belirterek yanıt verdi.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

FED’den Faiz Kararı: Bitcoin Fiyatı Etkilendi
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!