Dencun Güncellemesi Layer 2’leri Nasıl Etkiledi?

ethereum dencun
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dencun Güncellemesi, Ethereum topluluğunun en çok beklediği güncellemelerden biri nihayet yayına girdi ve verilere göre, lansmanı muazzam bir başarı oldu.

Dencun Güncellemesi’nin getirdiği en büyük ilerleme, L2’lerin Ethereum’un güvenliğini çok daha düşük maliyetlerle devralmasını sağlayan “blobs”ın tanıtılması oldu.

Optimism ağı üzerindeki bir işlem artık 0,01 dolardan daha az maliyetle gerçekleşiyor. Dencun öncesi neredeyse ~1 dolara mal oluyordu.

Şekilde görebileceğiniz gibi, tüm L2’lerde ortalama işlem ücreti önemli ölçüde azaldı.

dencun fees
Dencun güncellemesi sonrası top L2’lerdeki işlem ücretleri, Kaynak: l2fees

Şimdiye kadar, Optimism’in Dencun’dan en çok faydalanan L2 olduğu görülüyor. Güncellemeden sonra Optimism’de bir takas için gaz maliyetinin nasıl değiştiğine dair veriler şöyle:

optimism dencun
Optimism Uniswap ücretlerindeki değişim, Kaynak: dune

Bundan sonraki beklentiler neler olabilir? Dencun Güncellemesi, çoğu L2 için işlem ücretlerini önemli ölçüde azalttı ve bu da önümüzdeki aylarda ağ etkinliğinde bir patlamaya yol açabilir.

Uzun süredir çok düşük işlem ücretlerini destekleyen diğer L1 blok zincirleri olsa da, bu güncelleme, Ethereum ve L2’lerinin benim görüşüme göre en iyi DeFi ekosistemine sahip olması nedeniyle DeFi için büyük bir adım olarak kabul ediliyor.

Bu kesinlikle alt-L1 blok zincirlerinin artık öleceği anlamına gelmez, ancak L2’lerin bundan sonra çok daha hızlı bir şekilde büyümesi sürpriz olmaz.

Ethereum için Dencun, “Surge” yol haritasının sadece başlangıcı.

Ethereum’un Surge yol haritası, L2’lerin saniyede 100.000 işlem ve ötesini desteklemesini sağlamayı hedefliyor. Gelecek güncellemeler ağ ölçeklenebilirliğini artırmaya odaklanmaya devam edecek.

İlgili okuma: Dencun Güncellemesi Nedir?

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Dencun Güncellemesi Layer 2’leri Nasıl Etkiledi?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!