Ethereum Layer 2 İşlem Ücretlerine Büyük Düşüş Geliyor

eth
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum’un uzun süredir beklenen Dencun güncellemesi, blok zinciri endüstrisine büyük bir yenilik getirecek. 13 Mart tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan bu güncelleme, verimliliği ve ölçeklenebilirliği artırmak için çeşitli iyileştirmeler getiriyor.

Dencun güncellemesinin merkezinde, EIP-4844 veya proto-danksharding olarak bilinen 9 Ethereum İyileştirme Teklifi’nin (EIP) uygulanması bulunuyor.

Ethereum Layer 2 İşlem Ücretleri Büyük Ölçüde Düşecek

Yenilikçi proto-danksharding teklifi, “blob” adı verilen daha küçük blokları taşıyan işlemleri tanıtıyor. Bu yeni yaklaşım, veri depolamayı önemli ölçüde azaltarak verimliliği artırıyor ve veri depolama alanını düşürüyor. Blob’lar kalıcı değildir ve yaklaşık üç hafta sonra erişilemez hale gelir, bu nedenle işlem doğrulamayı basitleştirir ve veri depolama yüklerini önemli ölçüde azaltır.

Ayrıntılı okuma için Ethereum Dencun Güncellemesi Nedir? makalemize de göz atabilirsiniz.

Güncelleme sayesinde sadece Layer 2 çözümlerinin işlemlerine ayrılacak olan “bloblar sayesinde özellikle Ethereum’un 2. Katman (L2) çözümleri için güncelleme işlem ücretlerini en az 10 kat düşürmesi bekliyor. Sonuç olarak, Ethereum’u daha ölçeklenebilir ve maliyet etkin hale getiren bir güncelleme olması bekleniyor.

Layer 2 işlem maliyetlerinin 0,02 dolara kadar düşmesi bekleniyor. Bu, mevcut ortalama 0,23 dolara göre oldukça düşük bir miktardır. Bu gelişme, Ethereum’un roll-up yol haritasının benimsenmesini hızlandırabilir. Gerçekten de, düşük maliyetler, L2 çözümlerini çok daha çekici ve rekabetçi kılacaktır.

L2 işlem ücretleri
L2 İşlem ücretleri, Kaynak: l2fees

Arbitrum ve Optimism’in farklı genişleme stratejilerini benimsemesi nedeniyle L2 çözümleri sektörünün stratejik bir ayrışma sergilediğini belirtmek önemlidir.

Arbitrum’un Orbit’i, var olan likidite ve uygulamalarını kullanan L2 ekosisteminin avantajlarını kullanan Katman 3 (L3) ağları oluşturmaya odaklanıyor. Diğer yandan Optimism’in stratejisi, bir dizi farklı uygulamaya hitap etmek için birden fazla L2 kullanmayı içeriyor.

ETH Fiyat Tahmini: Yeni Bir Yükseliş Başladı

Ethereum yeni bir döneme girerken, blok zinciri teknolojisinin geleceğini yeniden tanımlayabilecek ve piyasa değerini yeni zirvelere taşıyabilecek dönüştürücü bir ilerleme sahnesini kuruyor.

Kripto analisti “Wolf” twitter’da yaptığı ETH analizinde fiyatın yükselmesini beklediğini ifade etti. Ethereum’daki mevcut boğa eğilimlerini ve güncelleme potansiyelinin yatırımcılar için altın bir fırsatı işaret ettiğini belirtti.

Wolf twitte göürşlerini şu şekilde belirtti:

Ethereum, patlayıcı bir %500’lük boğa koşusu için uygun görünüyor ve potansiyel olarak fiyatını eşi benzeri görülmemiş 14.000 dolar seviyelerine taşıyabilir. Dencun güncellemesi yaklaştıkça, Ethereum’un dünya genelinde daha erişilebilir ve uygun maliyetli hale gelmesine dair beklentiler artıyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Ethereum Layer 2 İşlem Ücretlerine Büyük Düşüş Geliyor
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!