Bitcoin Daha Düşer mi? Halving Yaklaşırken Analistler Yorumluyor

bitcoin daha düşer mi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı tarihsel olarak her zaman yaptığı gibi, halvingden 30 gün önce geri çekilmeye başladı. Peki bitcoin daha düşer mi? Koinabc ekibi olarak popüler analistlerin görüşlerini derledik.

Bitcoin halving etkinliğine (bknz. Bitcoin yarılanması nedir?) sadece bir ay kala volatilite artıyor. BTC bu ayın başlarında spot ETF piyasası sayesinde gelen taze sermaye girişleri sayesinde yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH) kaydetti.

Ancak tüm bu yeni sermaye girişleri, yapay zeka ve meme coin tantanasının ortasında Bitcoin tarihsel olarak her zaman yaptığı gibi yarılanma öncesi geri çekilmesini gerçekleştirmişe benziyor.

Lider kripto para 14 mart günü 73.777 dolar dolar seviyesine ulaşarak yeni bir ATH yapmasının akabinde 1 haftalık periyotta %17’ye varan bir düşüş gerçekleştirdi. 20 Mart itibarıyla erken saatlerde 60.775 dolar seviyesine temas eden BTC, bir miktar toparlanma ile yazı hazırlandığı esnada 63.741 dolar seviyesinde işlem görmekteydi.

20 mart bitcoin yorum
BTC günlük fiyat grafiği, Kaynak: tradingview

Bu geri çekilmeye rağmen sektör önde gelenleri genellikle iyimser ve geri çekilmenin henüz endişe nedeni olmadığını belirtiyorlar.

Bitcoin 2024 yılında önemli fiyat artışı yaşadı. 1 Ocak’ta Bitcoin’in fiyatı 42.208 dolar iken, 14 Mart’ta Bitcoin yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı: 73.777 dolar. Ancak bu yüksek seviye, BTC’nin 30 günlük geri sayım saatini sürdüremedi.

Samson Mow, uzun süredir ciddi bir yukarı yönlü fiyat ivmesi öngören bir isim, Bitcoin’in yakında tüm zamanların en yüksek seviyesini aşacağı konusunda emin. Bitcoin’e dünya çapında erişimi genişletmeye odaklanan bir teknoloji şirketi olan Jan3’ün CEO’su olan Mow, fiyatın yarılanmadan önce hala yükseleceğini öngördü.

Mow’a göre Bitcoin, yarılanmadan önce 100.000 dolara ulaşacak. Mow bu durumu “ETF’lerden gelen doyumsuz talebi karşılamak için yeterince coin yok.” diyerek ifade etti.

Bitcoin Daha Düşer mi?

Mow’a göre önümüzdeki 30 gün içinde önemli bir fiyat artışı öngörebilir, ancak Bitcoin’in daha da düşeceğini düşünenler de var. Bir senaryo diğerini dışlamaz. Ancak, daha büyük bir düşüş ve daha büyük bir yükselişin gerçekleşmesi mümkündür.

X’teki Ran Neuner takipçilerine, boğa piyasasında %20–30’luk bir düşüşün “tamamen normal ve sağlıklı” olacağını söyledi.

Benzer şekilde, merkezi olmayan bir varlık izleyicisi olan Tranchess’in kurucu ortağı Danny Chong, BTC fiyat yönünün aşağıya doğru olabileceğini söyledi:

Bitcoin’in yarılanmasından sonra, devam eden bir yükseliş eğrisi yerine geçici bir düşüş yaşayabiliriz. Ancak, genel piyasa duyarlılığının boğa olması bekleniyor,” dedi, “Bu iyimserlik ETF ile ilgili gelişmelere bağlı. ETF’lerdeki ilgi ve büyüme, olumlu bir piyasa görünümünü sürdürmenin önemli bir faktörü haline geldi.

Chong, yarılanmadan önce fiyat düşüşünün sadece tarihsel bir öncül olduğunu belirtti.

Bu döngülerin her birinde, Bitcoin fiyatına yarılanmanın benzer etkisi oldu ve bir desen gösterdi: yarılanmaya kadar olan önemli bir ralli, kısa bir düzeltme ve başlıca boğa koşusu ve son patlama öncesi konsolidasyon dönemi. Zirve her zaman yaklaşık 18 ay sonra meydana geldi.

Chong, bu “çok basitleştirilmiş” analizin hala doğru olduğunu söyledi.

BTC fiyatı güçlü destek ve dirençler arasında gidip geliyor

Bir düşüş devam etse bile, lider kripto para birimi için uzun vadeli fiyat yönünün muhtemelen yukarı olacağını belirten sektör gözlemcileri çoğunlukta.

Merkezi olmayan bir borsa olan MarginX’in ortaklarından Danny Lim, “Bu yaklaşan etkinlik, bu sınırlı arz karşısında daha yüksek talep yaratan kurumsal yatırımcıların katılımı ile ayrışıyor ve muhtemelen potansiyel düşüşler sırasında Bitcoin’in fiyatı için güçlü destek sağlayacak” dedi.

Pundi X’in kurucu ortağı ve CEO’su Zac Cheah de bu yarılanmanın piyasa koşulları nedeniyle benzersiz olduğuna inanıyor.

Bitcoin Halving etkinliğinden sadece 24 gün önce, Cheah, 2024 yarılanmasının “Bitcoin’in taban fiyatının, kurumsal yatırımcıların artan talebi nedeniyle sağlam destek gördüğü bir durumda olduğunu” söyledi.

Cheah pozitif düşüncesini “Amerika Birleşik Devletleri merkez bankası FED’in faiz indirimlerini düşünmesiyle, Bitcoin için pozitif bir senaryo daha da güçleniyor.” ifadesiyle anlattı.

Cheah’ın 100.000 dolarlık tahmini, Mow’un benzer yorumlarıyla eşleşiyor. Yarılanmanın sadece bir ay uzakta olduğu düşünüldüğünde, bütün gözler Bitcoin üzerinde olmaya devam edecektir.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin Daha Düşer mi? Halving Yaklaşırken Analistler Yorumluyor
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!