İşte Kripto Para Piyasasını Yeni Zirvelere Taşıyacak 2 Metrik

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası Bitcoin ETF anlatısı ile geçtiğimiz yılın son aylarında boğa piyasası işaretleri vermeye başlamıştı. Zaman zaman altcoinlerin de yüksek kazançlar getirdiği piyasada, pek çok analiste göre ana etkiyi her zaman Bitcoin yapıyor. Şimdilerde Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen halving (yarılanma) olayının etkisi konuşulmaya başlandı. Diğer yandan piyasadaki canlanmanın ardındaki stablecoin faktörü de dikkatli gözlerden kaçmıyor.

Stabilcoin Büyümesi ve BTC Halving Beklentisi

Ekim 2023’ten bu yana yaşanan 9 milyar dolarlık stabilcoin girişi, piyasadaki likiditenin arttığını ve yatırımcı güveninin büyüdüğünü gösteriyor. Stabilcoin’ler, geleneksel finans ile kripto dünyasını birleştiren bir “köprü” olarak işlev görmekte; bu büyüme ise kripto varlıklara olan talebin hızla genişlediğini işaret ediyor. Ancak, pek çok kripto analistine göre bu büyümenin lideri konumundaki Tether’ın (USDT) hakimiyeti, sistemi sadece USDT’ye bağımlı hale getirdiği için zayıf nokta olarak görülüyor. Bu noktada, merkeziyetsizlik yanlısı analistler DAI stabilcoinini önerirken, JP Morgan analistleri, düzenleyici uyum açısından daha güvenli bir alternatif olarak USDC’yi öneriyorlar.

Öte yandan, boğa piyasasındaki bu canlanmanın arkasında, yatırımcıların büyük bir beklentiyle yaklaştığı bir diğer faktör de Bitcoin yarılanması. Nisan 2024’te gerçekleşecek bu olayla ilgili Bitget tarafından yapılan bir anket, yatırımcıların yüzde 84’ünün bu etkinliğin Bitcoin fiyatına olumlu etki yapacağını düşündüğünü gösteriyor. Anket sonuçlarına göre, yatırımcıların yüzde 53’ü Bitcoin’in 30.000 ile 60.000 dolar aralığında olacağını, yüzde 30’u ise daha yüksek bir seviyeye ulaşacağını öngörüyor.

Bitcoin ETF’leri ve Piyasadaki Değişim

Kripto piyasasındaki heyecanın bir diğer kaynağı ise Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesi. Bu düzenlenmiş ürünler, yatırımcılara Bitcoin’e kolay ve güvenli bir şekilde erişme olanağı sunuyor. Bitcoin ETF’leri, kısa bir süre içinde 700 milyon dolarlık net giriş çekerek dikkat çekti. Bitwise CEO’su Matt Hougan, bu ETF’lerin kripto piyasasının geleceğini şekillendirebilecek bir potansiyele sahip olduğunu belirtiyor.

Ancak, bu olumlu gelişmelere rağmen, kripto dünyasında her zaman belirsizliklerin bulunduğunu akılda tutmak önemli. Geçmişteki yarılanmaların hemen fiyat artışına yol açmadığı ve piyasa duyarlılığının hızla değişebileceği gerçeği unutulmamalıdır. Bu nedenle, yatırımcılar piyasaya girmeden önce dikkatli bir şekilde araştırma yapmalı ve piyasanın doğasındaki oynaklığı göz önünde bulundurarak temkinli bir yaklaşım benimsemelidirler.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

İşte Kripto Para Piyasasını Yeni Zirvelere Taşıyacak 2 Metrik
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!