6 Ay İçinde Bitcoin Bulmak Zorlaşacak, Fiyat 6 Haneye Çıkacak: Ünlü Analist Açıkladı.

bitcoin arz şoku
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CryptoQuant adlı kripto analitik platformunun kurucusu ünlü analist Ki Young Ju, önümüzdeki altı ay içinde Bitcoin’in yaşayacağı arz şoku nedeniyle ciddi bir “likidite krizi” öngörüyor. Bu olay gerçekleşirse, Ju‘ya göre sadece fiyatlar beklentileri aşarak yeni seviyelere çıkmakla kalmayacak, aynı zamanda kriz muhtemelen bir piyasa bozulmasına da yol açacak.

Bitcoin’de Her Gün Yeni Bir Zirve

Bitcoin, 11 Mart’tan beri keskin fiyat artışlarını takiben yeni ATH’lerde işlem görüyor. Lider kripto para, gün içerisinde 73.000 doları görerek yeni bir ATH daha kaydetmiş oldu. Ancak akabinde gelen kar satışları ile BTC yazı hazırlandığı sırada 70.450 dolardan işlem görmekteydi.

btc fiyat analizi
BTC 4 saatlik fiyat grafiği, Kaynak: tradingview

Yazı hazırlandığı esnada, yukarı yönlü momentum azalmış olsa da, fiyat Bolinger bandı orta seviyesinde destek bulmuş gibi görünüyor. Uzun vadeli analizde ise yükseliş trendinin devam ettiği söylenebilir. Bu nedenle kripto para topluluğunda, 100.000 dolarlık yeni hedefin popülaritesi devam ediyor. Boğalar bu psikolojik sınırı aştığında, teknik ve temel analistlere göre Bitcoin için kritik bir dönemeç olacak.

Young Ju, Bitcoin fiyatlarının önümüzdeki altı ay içinde patlamasını bekliyor çünkü iki temel faktör var. Ju’nun belirttiği ilk faktör, kurumsal talebin spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) aracılığıyla büyük ölçüde artmasıdır. Şu ana kadar, Bitcoin’deki mevcut yükselişi kurumsal taleple ilişkilendiren analistlerin sayısı bir hayli fazla.

btc hold
Kurumsallar tarafından tutulan BTC miktarı, Kaynak: Ki Young ju

Geçen hafta, Ju ağ üzerinde 30.000 BTC’den fazla bir net giriş tespit etti. Aanliste göre bu, kurumların dolaşımdaki coinleri olağanüstü miktarlarda çekerek kıtlığa katkıda bulunduğu anlamına geliyor. Son spot ETF kararından sonra kurumlar ve bireyler, BTC’ye doğrudan sahip olmaksızın spot ETF’ler aracılığıyla BTC’nin kar/zararına maruz kalabilirler.

Bunun ötesinde, Bitcoin, madencilerde, merkezi borsalarda ve bilinen varlıklarda tutulan sınırlı sayıda bulunmaktadır. Analist, borsaların ve madencilerin yaklaşık 3 milyon BTC’ye sahip olduğunu tahmin ediyor. Ju, ABD’deki varlıkların 1,5 milyon BTC’ye sahip olduğunu da twiterdaki yazısında açıklıyor.

Beklenen Bitcoin Arz Şoku

Kurucu, spot ETF’lerden gelen artan talep ve kısıtlı arzın, 6 ay içinde “arz şoku kaynaklı likidite krizi” yaratacağını belirtiyor. Bu senaryo, yüksek alıcı talebini karşılamak için yeterli satıcı olmadığı bir duruma yol açabilir ve bu da fiyatları yeni seviyelere taşıyabilir.

Nisan ayında Bitcoin ağı, mevcut 6.125 BTC’lik madencilik ödülünü halving etkinliği ile yarıya düşürecek. Bu nedenle, BTC’nin emisyonları düşecek, bu da sadece küçük miktarlarda coinin dolaşıma girmesi anlamına gelecek ve durumu daha da ilginçleştirecek.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

6 Ay İçinde Bitcoin Bulmak Zorlaşacak, Fiyat 6 Haneye Çıkacak: Ünlü Analist Açıkladı.
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!