Bitcoin ETF’lerde Net Fon Girişi Başladı

bitcoin spot etf ücretleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin spot ETF’lere, geçtiğimiz hafta içinden bu yana neredeyse bir haftadır sürekli net fon girişi gerçekleşiyor. Theblock verilerine göre Salı günü itibariyle net 247 milyon dolarlık Bitcoin alımı gerçekleştiği gözleniyor.

Koinabc olarak daha önce bildirdiğimiz üzere Bitcoin ETF’lere negatif akış durumu bu hafta itibarıyla sona ermiş gözüküyor. Bir hafta öncesine kadar, günlük ortalama 100 milyon dolarlık Bitcoin satışı gözlenmekteydi. Ancak Grayscale’in satışları azalmaya başlayınca, net alımlar arttı.

Geçen Perşembe gününden itibaren Grayscale’in satışlarının düşüşe geçmesiyle birlikte, net alımlar arttı. Pazartesi günü 135 milyon dolar, Salı günü ise 247 milyon dolarlık Bitcoin alımı gerçekleşti.

Spot bitcoin etf fon akışı
Spot Bitcoin ETF Net Fon Akışı, Kaynak: TheBlock

Fidelity’nin 232 milyon dolarlık, BlackRock’un 116 milyon dolarlık Bitcoin alımının yanı sıra Bitwise ve Ark’ın da toplamda 30 milyon dolarlık alım gerçekleştirdiği belirtiliyor. Grayscale’in GBTC’si ise 188 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi.

GBTC’nin sürekli düşüş yaşamasına rağmen, BlackRock ve Fidelity gibi büyük oyuncuların günlük 400 milyon dolar civarında net alım gerçekleştirmesi, Bitcoin ETF’lerde net alıcı pozisyonu olduğunu gösteriyor. Günlük 200 milyon dolarlık alım, günlük üretilen Bitcoin miktarının 10 katıdır. Bu miktar devam ederse, yaklaşan blok ödülü yarılanması sonrası 20 katına çıkmış olacak.

Grayscale Pazar Payında Liderliğini Sürdürüyor

Spot Bitcoin ETF’lerin pazar payında ise Grayscale hala liderliğini sürdürmeye devam ediyor. 31 Ocak itibarıyla, Yahoo finance verileri Grayscale’in payını %41, Blackrock’un payını %27, Fidelity’nin payını ise %18 olarak gösteriyor.

bitcoin spot etf pazar payı
Bitcoin spot ETF pazar payları, Kaynak: TheBlock

ETF alımlarının devam edip etmeyeceği henüz belirsiz. Kimin bu alımları yaptığı da henüz büyük bir soru işareti. Bitcoin erişimi olmayan emeklilik fonlarının gelecek dönemde Bitcoin ETF’lere bir miktar yatırım yapması da beklentiler arasında. Henüz veriler yeni olduğu için, gelişmelerin uzun vadeli etkileri hakkında kesin bir değerlendirme yapmak güç. Ancak, Bitcoin spot ETF’lerindeki net alımların devam etmesi durumunda, kripto para piyasasında önemli bir talep artışı yaşanabilir.

BlackRock ve Fidelity gibi kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesi, kripto paraya güvenin ve kabulün arttığını gösteriyor. Bu durum, kripto paranın finansal sisteme daha fazla entegrasyonu anlamına gelebilir. Bu gelişmeler, kripto paraların uzun vadeli değerini ve kabulünü etkileyebilir.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin ETF’lerde Net Fon Girişi Başladı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!