Bitcoin ETF’lerde Negatif Akış: Yeni Fonlar Beklentilerin Altında

Bitcoin etf
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spot Bitcoin ETF’lerin işlem görmeye başlamasının üzerinden 2 hafta geçti. İki haftalık süreçte Grayscale’in GBTC fonundan yapılan çıkışlar devam ederken, diğer fonların toplu girişleri yavaşlamış durumda.

Yeni başlatılan spot bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler), BlackRock’ın IBIT ve Fidelity’nin FBTC gibi fonlara gelen paraların Grayscale’in GBTC fonundan çıkışlarla aynı hızda olmaması nedeniyle 11 Ocak’ta işlem görmeye başladıkları tarihten bu yana ilk kez fon toplamında negatif akışlar yaşıyor.

Coindesk’den Helene Braun’un haberine göre 24 Ocak itibariyle tüm spot ETF’lerin (GBTC dahil) elindeki toplam Bitcoin miktarı bir hafta öncesine göre 18.000 adetten fazla azalarak 642.458 adete düştü. Bloomberg analisti James Seyffart’ın topladığı verilere göre, 10 spot bitcoin ETF’sinden (GBTC dahil) Çarşamba günü 158 milyon dolarlık net çıkış görüldü.

Hafta boyunca gerçek negatif akış gösteren tek fon GBTC oldu. Diğer yandan Grayscale‘in elindeki toplam Bitcoin miktarı 523.516’dan 592.098’e düştü.

Diğer dokuz fon arasında, BlackRock’un IBIT ve Fidelity’nin FBTC fonları öne çıkıyor; her ikisi de 24 Ocak itibariyle bir hafta öncesine göre 40.000 Bitcoin’den fazlasını elinde bulunduruyor. Ancak, her iki fon için de son birkaç gündür yeni fon girişlerinde yavaşlama görülüyor.

Geçen hafta boyunca yaşanan yavaşlamaya rağmen, 11 Ocak’ta işlem görmeye başlayan 10 spot ETF’de net girişler hala önemli. Analist Eric Balchunas, lansmandan bu yana toplam 824 milyon dolarlık bir fon girişi hesapladı. Bu giriş, yaklaşık 17.000-20.000 adetlik net Bitcoin artışına denk geliyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin ETF’lerde Negatif Akış: Yeni Fonlar Beklentilerin Altında
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!