Bitcoin Fiyatı Düşüşte: Grayscale Etkisi mi?

btc-grayscale
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) fiyatı düşmeye devam ediyor ve şu anda 40.000 doların altında işlem görüyor.

CoinGecko verilerine göre, piyasa değeri bakımından en büyük kripto paranın fiyatı şu anda 39.861 dolar olarak belirlendi ve son 24 saat içinde neredeyse %5 değer kaybetti. Geçen hafta içinde ise değeri %7’den fazla düştü.

Bu fiyat düşüşü, uzun süredir beklenen, spot Bitcoin ETF’lerinin onayını takip eden iki haftalık süreç içerisinde bugün hızlandı. 11 Ocak tarihinde ticarete başlayan 10 Bitcoin ETF’si, yatırımcılara dijital varlığın fiyatını takip eden hisseleri satın alma imkanı tanıyor.

Analistler, BTC’nin fiyatının uzun zamandır konuşulan onayın bir sonucu olarak yükseleceği veya sabit kalacağı konusunda ayrı düştü. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun fonları onayladığı günün ardından Bitcoin fiyatı 2021’den bu yana neredeyse 49.000 doları gördü.

Ancak iki haftadır BTC’nin yüzü gülmedi. BTC’nin mevcut düşüşü, özellikle Grayscale’in Bitcoin Trust’ından çıkan paraların neden olduğu geniş çapta bir durum. Daha önce fon, kapalı uçlu bir yatırım aracı gibi işlem görüyordu ve yatırımcıların paylarını geri alması zordu. Ancak spot BTC ETF’ye dönüşmesinin ardından yatırımcılar hızla çıkış yapmaya başladı. Grayscale, milyarlarca dolar değerindeki BTC’yi muhafaza eden Coinbase’e gönderiyor ve bu, kripto paranın fiyatında aşağı yönlü baskıya neden oluyor.

Altcoin piyasası da iyi durumda değil. Ethereum (ETH), son 24 saat içinde %6’dan fazla düştü ve 2.336 dolar karşılığında işlem görüyor.

Solana (SOL) ise bir günde %9’dan fazla değer kaybetti. Piyasa değeri bakımından beşinci en büyük kripto para birimi olan SOL, şu anda 83,86 dolar olarak fiyatlandırılıyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin Fiyatı Düşüşte: Grayscale Etkisi mi?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!