Grayscale’in Hakimiyeti Sarsılıyor: Düşük Ücretli ETF’ler Yatırımcıları Çekiyor

Bitcoin boğa piyasası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Grayscale’in GBTC ile piyasada kurduğu hakimiyet hisselerin bitcoin spot ETF ürününe dönüştürülmesi ile cazibesini kaybetmeye devam ediyor. Bu sırada diğer ETF ihraççıları sağladıkları düşük komisyonlarla piyasa paylarını artırmaya devam ediyor.

Bitcoin Magazine’in sosyal medya platformu X üzerindeki son paylaşımına göre, son 5 iş gününde yeni başlatılan spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) yatırılan miktarlar dikkat çekti. Raporlanan verilere göre, BlackRock’un iShares Bitcoin Trust (IBIT) fonu dün işlem kapanışında 1,23 milyar dolar topladı. IBIT, bu hafta kaydedilen sermaye girişlerinde diğer ETF’leri geride bırakarak en çok ilgi görenler arasında yer alıyor.

Fidelity’nin spot Bitcoin fonu 5 gün boyunca kaydedilen 1,06 milyar dolar ile ikinci sırada yer aldı. Bitwise ve ARK21Shares fonlarında ise sırasıyla 393 milyon dolar ve 319 milyon dolar akış görüldü. Aynı dönemde Invesco Galaxy fonu da yatırımcılardan 194 milyon dolarlık bir sermaye artışı gördü.

Şu ana kadar, BlackRock’un IBIT’i ve Fidelity Wise Origin Bitcoin Fonu (FBTC), geçen hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylandıkları zamandan beri en öne çıkan Bitcoin ETF’leri oldu. Raporlar, IBIT ve FBTC’nin aynı zamanda Grayscale Bitcoin Trust fonundan çıkan yatırımcılar için tercih edilen seçenekler olduğunu belirtti.

Öte yandan, ETF’lerdeki sermaye akışındaki artış devam ederken Bitcoin fiyatı stabil bir aralıktasıkışmış durumda. ETF onayının ardından haberi sat etkisiyle düşüş yaşayan lider kripto para, yazı yazılırken 41.558 dolardan işlem görmekteydi.

Bitcoin ETF onayı sonrasında Bitcoin’in fiyatının piyasa duyarlılıklarını büyük ölçüde göz ardı ettiği gözlenmektedir. Piyasadaki beklentiler, Bitcoin’in kurumsallaşmasını sağlayan bu onayın dijital varlığın fiyatında bir artışa yol açacağı yönündeydi. Bitcoin’in fiyatı onayın ardından kısa bir süreliğine artış gösterse de, kripto para genellikle düşüş eğiliminde kaldı.

Diğer yandan, Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, onaylanan Bitcoin ETF’lerinin çoğunun hayatta kalamayacağını söyledi. Yönetici, spot Bitcoin ETF’lerinin iki ila üç tanesinin “kritik bir piyasa hakimiyeti” elde edeceğini, ancak diğerlerinin piyasadan çekilebileceğini öngörüyor.

Grayscale’in Bitcoin ETF’si dünyanın en büyüğü konumunda ve yönetilen varlık değeri 25 milyar doların üzerindedir. Ancak, firmanın büyük Bitcoin fon tabanının müşterileri, daha düşük komisyon ücretli ETF’lere yatırım yapma eğiliminde oldukları için firmasının pozisyonu tehdit altında gibi görünüyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Grayscale’in Hakimiyeti Sarsılıyor: Düşük Ücretli ETF’ler Yatırımcıları Çekiyor
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!