Analistler Tartışıyor: Bitcoin Neden Düşüyor?

btc spot etf düşüşü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin spot ETF‘lerin onaylanması uzun süredir piyasanın yukarı yönlü gidişinin motivasyon kaynağıydı. Onay haberinin ardından beklenen yükselişin sınırlı kalması hatta düşüş yönlü hareketin baskın gelmesi sosyal medyada tartışmaları hızlandırdı. Bazı analistler bunun “haberi sat” stratejisi olduğunu savunurken bazıları Grayscale’in GBTC’sinin ETF’e dönmesi nedeniyle gerçekleştiğini savunuyor. Diğer yandan Bitcoin ETF’lerin ilk gün 2 milyar dolar işlem hacmi yakalamasına rağmen aslında beklenen ilgiyi görmediği ve bu nedenle piyasanın hayal kırıklığı yaşadığı da gündemde.

SEC’in X hesabının hacklenmesiyle yayılan sahte ETF onay haberinden itibaren piyasanın düşüş yönlü bir ağırlıkta olduğu görülüyor. Her ne kadar gerçek onay geldikten sonra BTC 49 bin doları aşmış olsa da bu kalıcı olamadı düşüşe geçti. Son 24 saatte %3,73 düşüş yaşayan Bitcoin yazı hazırlandığı esnada 44 bin dolar seviyesinden işlem görüyor.

Peki Bitcoin neden düşüyor, işte analistlerin yorumları:

Haberi Sat Etkisi

Sahte onay haberinin yayıldığı ilk dakikalarda görülen önce yükseliş ve hemen ardından gelen satış “haberi sat” stratejisi olarak yorumlanmıştı. Analist Burak Tamaç, X hesabından paylaştığı gönderisinde BTC fiyatının önce yükseldiğini ancak onay haberini yalanlayan Gensler’in tvitinden daha önce düşmeye başladığını aktardı. Analist bu durumu haberi sat etkisi olarak yorumladı ve Gensler’in tviti gelmese dahi fiyatın muhtemelen düşmeye devam edeceğini ifade etti.

Grayscale Etkisi

Farklı bir bakış açısı da X platformunda analizleriyle tanınan WhalePanda hesabından geldi. WhalePanda, Grayscale’in GBTC Trust‘ının spot ETF’ye dönüştürülmesinin Bitcoin (BTC) fiyatı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabileceğini ifade etti. Ayrıca analist Vanguard gibi firmaların Bitcoin ETF’lerini müşterilerine satmayacak olmasını da negatif olarak değerlendirdi.

Çoğu insanın gerçekten dikkate almadığı şey, aşırı ücretler ödeyen çok sayıda $GBTC sahibinin olması ve bunların artık diğer Bitcoin ETF’lerine yönelmesiydi. Buna ek olarak pek çok finans kurumu henüz Bitcoin ETF’lerini müşterilerine sunmaya bile başlamadı. Bazıları, Vanguard gibi, vadeli işlem teklif etmelerine rağmen özellikle bunu teklif etmeyeceklerini söylediler.

Analist GBTC’lerin çıkışı ile diğer ETF’lerin girişinin neredeyse eşleştiğine dikkat çekti. Dün pek çok kripto haber sitesi ilk gün işlem hacminin 4 milyar dolar olduğunu aktardı. Bitcoinin düşme nedenini GBTC dönüşümüne bağlayan analist bu bir haber sat olayı değil dedi. Ancak gözden kaçırdıkları nokta bunun yaklaşık 2 milyar dolarının zaten fon girişi olan GBTC’lerin ETF’e dönüşmüş olması idi. Yeni ETF’lerin işlem hacmi dün koinabc.com olarak haberini yaptığımız gibi aslında 2 milyar dolar civarındaydı.

Şimdilik GBTC çıkışları diğer ETF girişleriyle neredeyse eşleşiyor ve GBTC’nin 28 milyarlık bir piyasa değeri olduğunu unutmayın. İnsanların düşüş eğilimi göstermesi, Bitcoin’de kısa pozisyon alması iyi bir şey, bırakın bir süreliğine yatay hareket edelim, gelecekte daha fazla fiyat değerlenmesiyle sonuçlanacak. Siz veya aile üyeleriniz bir Bitcoin spot ETF satın almak istiyorsanız, ya bunu finansal hizmet sağlayıcınızdan talep edin ya da ayrılıp bunu sunan bir kuruluşa gidin. Kelimenin tam anlamıyla dünle aynı fiyata olsak bile bu bir “haber satmak” değil.

Ünlü kripto haber muhabiri Wu’nun konuyla ilgili bildirdiğine göre Grayscale, 2 saat önce Coinbase Prime para yatırma adresine 183 milyon dolar değerinde 4 bin BTC gönderdi. Wu durumu şu şekilde açıkladı:

Grayscale Spot Bitcoin ETF’nin mevcut ücreti %1,5 olup diğerlerine göre çok daha yüksektir. Bu eylem, yatırımcıların varlıklarını diğer ETF’lere kaydırması veya normal şekilde satış yapması olabilir.

Bitcoin Spot ETF’ler Başarısız mı Oldu?

Bir diğer kripto analisti Ran Neuner Bitcoin Spot ETF’lerin aslında başarısız olduğunu iddia etti. Analist durumu şu şekilde ifade etti.

Çoğu kişi 4,5 milyar dolarlık işlem yapıldığını bildiriyor, verileri analiz etmiyor. Rakamlara baktığınızda şunu fark edeceksiniz; – Toplam ticaret 4,6 milyar dolar oldu – GBTC bu 2,3 ​​milyar doların %50’sini oluşturuyordu. Yüksek ücretler ve eski Bitcoin’in kilitlenmesi nedeniyle GBTC rakamlarının çoğunluğu SATIŞ/ÇIKIŞlardı. Bu nedenle gerçek rakamlar yaklaşık olarak SIFIR yeni girişe yakındı.

bitcoin spot etf ilk gün hacmi
Bitcoin spot ETF ilk gün işlem hacimleri, Kaynak: Ran Nauner

Nauner’in bu tivitine pek çok kullanıcı katılmadığını ve ilk güne göre hacmin iyi olduğunu düşündüklerini söyledi. Analist diğer bir tvitinde durumu grafik koyarak paylaştı:

GBTC, yıllardır satma seçeneği olmaksızın kilit altında tutulan 25 milyar dolarlık Bitcoin’i elinde tutuyordu. Paraya çevirme seçeneği açılır açılmaz, insanlar ilk kez çıkmaya başlıyor; çıktıkça Bitcoin’in piyasada satılması gerekiyor.

Gerçek neden muhtemelen bu sebeplerin bir kombinasyonu şeklinde bitcoin neden düşüyor sorusuna cevap olarak duruyor. Bitcoin spot ETF’lerinin kurumsal yatırımcıların işini kolaylaştıracağı bir gerçek olsa da BTC fiyatı üzerinde karmaşık pek çok manipülasyonu tetiklediği de aşikar.

Cover Image by motoviurii on Freepik

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Analistler Tartışıyor: Bitcoin Neden Düşüyor?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!