Bitcoin Spot ETF’de İlk Gün: 2 Milyar Dolar Üzerinde İşlem Hacmi Gerçekleşti

btc-etf-first-day
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dün ABD’de Bitcoin spot ETF‘lerinin onaylanması sonrası 10 yeni ETF bugün işlem görmeye başladı. İlk gün işlemleri sonunda işlem hacimleri belli oldu. En büyük işlem hacmi BlackRock’un ETF’inde gerçekleşti. Böylelikle BlackRock tek başına 1 milyar doların üzerinde işlem hacmi gerçekleştirmiş oldu.

BlackRock’un BTC spot ETF’inin sembolü olan IBIT; toplamda 37,5 milyon pay ve 26 ila 30 dolar arasında bir fiyat aralığında işlem gördü. Sonuç olarak her bir payın değeri 0,00056975 Bitcoin oldu.

Diğer ETF’lerden Fidelity’nin FBTC’si, 16,7 milyon pay ile ikinci en büyük hacme sahip oldu ve pay başına yaklaşık 42 dolardan işlem gördü. İşlem hacmi olarak toplamda 700 milyon dolar değere ulaştı. Üçüncü en büyük hacme sahip olan Ark’ın ARKB’si, 5,8 milyon pay ile işlem gördü ve pay başına yaklaşık 48 dolardan işlem görerek toplamda çeyrek milyar doların üzerinde bir değere sahip oldu. Bu üçü, toplamda 2 milyar doların üzerinde işlem hacmine ulaştı. Bitwise ve Franklin gibi diğer yedi ETF ise toplamda yaklaşık 200 milyon dolarlık bir işlem hacmi gerçekleştirdi. Böylelikle, ilk günün toplamında yaklaşık 2,2 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleşmiş oldu.

Gün içindeki hacimler genel olarak beklenen seviyede, ancak BlackRock’un 1 milyar dolarlık hacmi, muhtemelen daha fazla alımın beklendiğini gösteriyor.

Fon Giriş Miktarı Henüz Belli Değil

İşlem hacmi alım-satımları birlikte temsil ettiği için fon giriş miktarı hakkında henüz bir fikir vermiyor. Gerçekte dolaşıma giren pay sayısı henüz belli değil, ancak bu bilgi ilerleyen günlerde ortaya çıkacak.

Satılan ETF’ler için kurumlar BTC alarak saklıyor. Özellikle ilk ticaret haftası için BlackRock’un 2 milyar dolarlık bir bütçesi olduğu söyleniyor. Tüm hacimlerin fon girişi olduğu varsayılırsa, BlackRock’un bu bütçenin yarısını ilk günden kullandığı düşünülebilir. Ancak gün içinde sadece alım yönlü değil bazı satış yönlü ticaretlerin de olduğu biliniyor. Bu nedenle tüm hacimlerin fon girişi olması ihtimali mümkün görünmüyor.

BlackRock için tahmini olarak belki de yarım milyar dolarlık bir giriş olduğunu düşünebiliriz ve tüm ihraççılar için toplamda bir milyar dolarlık bir girişin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu miktarın ne kadarının gerçek Bitcoin alımını temsil ettiği henüz açıklanmadı, bu bilgi önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

İşlemler esnasında bugün Bitcoin’in fiyatı 49.000 dolara kadar çıktı, ardından 46.000 doların altına düştü ve şu anda 46.130 dolar civarında işlem görüyor. Piyasa tepkisi muhtemelen anlık olacak gibi görünüyor, ancak hacimler, BlackRock söylentisinin doğru olması durumunda daha fazla alımın bekleniyor olabileceğini gösteriyor.

Coinbase Tezgah Üstü Ticaret (OTC) Hacminde Büyük Artış

Coinbase’de bugün 7 milyar dolarlık BTC transferi gerçekleşti. Analistler ETF ihraç eden firmaların BTC’yi OTC ticaret yöntemiyle aldığını ve bu hacim yükselişine sebep olduğunu açıklıyor. Diğer yandan analistler, bu alımların henüz BTC fiyatına belirgin bir etki etmemesini de OTC hacmine bağlıyor.

coinbase btc otc trade
Coinbase BTC OTC hacim grafiği, Kaynak: CryptoQuant.com

Konu hakkında yorum yapan bir tweeter analisti durumu şu şekilde açıkladı:

OTC piyasası ‘tükendiğinde’ geri kalan aktörler spot satın almak zorunda kalacak. Böyle bir olay büyük fiyat artışlarına neden olacaktır. Yalnızca 21 milyon BTC olduğu için bunun belirli bir zamanda gerçekleşmesi bekleniyor.

Tezgah üstü ticaret (OTC), finansal araçların merkezi bir borsa veya aracı olmaksızın doğrudan iki taraf arasında alınıp satılma sürecini ifade eder. OTC ticaretinde, işlemler genellikle elektronik ticaret platformları veya telefon aracılığıyla alıcılar ve satıcılar arasında doğrudan gerçekleştirilir.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin Spot ETF’de İlk Gün: 2 Milyar Dolar Üzerinde İşlem Hacmi Gerçekleşti
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!