SatoshiVM Skandalı: Ape Terminal ve MacnBTC Birbirine Girdi

SatoshiVM Skandalı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz hafta yapılan SatoshiVM projesinin lansmanı skandala dönüştü. Proje içinde yer aldığı iddia edilen kişilerin elde ettiği büyük kazançlar, yatırımcıların dikkatini çekti. Akabinde SAVM tokeninin yükselişi de aceleci yatırımcıları cezbetti. Ancak, hiç birşey göründüğü kadar kusursuz değildi. Token lansmanındaki şaibeler kripto twitter ahalisi tarafından ortaya serilince taraflar birbirini dolandırıcılıkla itham etti.

Ape Terminal, MacnBTC ve Sahte Bir Lansman

Ape Terminal, (launchpad) lansman/IDO alanında daha önce yaptığı kazançlı projelerle son dönemde adından sıklıkla söz ettirdi. Bitcoin Layer 2 ağı olarak lanse edilen SatoshiVM projesinin de burada başlatılacağı haberi CT (crypto twitter ifadesinin kısaltmasıdır)’de dikkat çekti. IDO’ya katılmak umuduyla 47.000’den fazla katılımcı kaydoldu.

Ape Terminal’ın çalışma tarzı diğer lansman sağlayıcılardan farklıdır. Bu proje piyasada norm olan birçok katılımcıya küçük tahsisler yapmak yerine, az sayıda katılımcıya büyük tahsisler yapmaktadır. Bu strateji Ape Terminal üzerindeki geçmiş projelerde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmişti. Ancak SAVM lansmanında durum değişti.

Token lansmanının ardından, popüler on-chain araştırmacısı X fenomeni Zachxbt, projenin ‘bilinen dolandırıcılar‘ tarafından desteklendiği uyarısında bulundu. Ancak CT, bunu FUD (korku, belirsizlik, şüphe) olarak görmeyi tercih etti. Diğer yandan yüzbinlerce takipçisi olan X fenomeni MacnBTC, bu token projesinin destekçisi olarak reklamını yapıyordu.

Projeyle ilgili şaibe iddiaları artınca Mac, lansmanın, IDO’ya kaydolan on binlerce katılımcıdan sadece 10 kazanan seçtiği bir dolandırıcılık olduğunu iddia etmeye başladı. Daha sonra itibarını kurtarma hamlesi gibi görünen bir hareketle, Zach’e 10.000 dolar gönderdi, Zach bunu reddetti ve parayı hayır kurumlarına bağışladı.

MacnBTC kazanan 10 cüzdanın Ape Terminal ekibine ait olduğunu ve tokenleri satarak milyonlarca dolar kazandıklarını öne sürüyor. Mac, lansman sağlayıcının aynı zamanda satıştan da %25 komisyon aldığını iddia ediyor.

Ape Terminal’den Sert Cevap

Ape Terminal (AT), MacnBTC’nin bu iddialarına karşı ilginç bir cevap verdi. AT’ye göre, MacnBTC aslında SatoshiVM (SAVM) projesinin kurucusu. Eğer bu doğruysa, MacnBTC’nin başlangıçta yalan söylediği ve projedeki pozisyonunu ve etkisini suistimal ettiği anlamına geliyor. Gerçi Mac bu iddiaları yalanladı ve projenin sahibi olmadığını sadece proje ekibi ile AT’yi tanıştırdığını iddia etti.

https://twitter.com/MacnBTC/status/1750278494477562169?s=20

AT karşı iddiasında, SAVM’dan elde edilen ücretlerin hiçbirini satmadığını ve proje cüzdanına gönderdiğini ifade etti. Diğer yandan AT, Mac’nin büyük miktarda kilidi açılmış SAVM tokenine sahip olduğunu ve pek çok arkadaşına da hediye ettiğini iddia ediyor. Şu ana kadar, Mac’in bu faaliyetlerden 10 milyon doların üzerinde kar elde ettiğini ve Ape Terminal’i bir günah keçisi olarak kullanma eğiliminde olduğunu öne sürüyorlar.

Ape Terminal, MacnBTC’nin SatoshiVM’in kurucusu olduğunu gösteren bulgular içeren bir Google Dokümanı da paylaştı:

Kripto Topluluğu Tepki Gösterdi

Ape Terminal ve MacnBTC, Twitter üzerinde birbirlerine saldırırken, kripto topluluğu kendi görüşlerini dile getirdi. Taraf tutmak yerine, her iki taraf da dolandırıcı olarak nitelendirildi.

On-chain araştırmacısı Zachxbt‘de duruma tepki göstererek, “Birbirleriyle savaşan dolandırıcıları izlemekten daha iyi bir şey yok” dedi.

Ape Terminal’in önceki lansmanları da mercek altına alındı. X kullanıcısı bx1core‘un yaptığı geniş çaplı bir araştırmaya göre, önceki projeleri kazanan 5 cüzdanda da şaibeli hareketler var.

İddiaların ardından lansman, IDO mekanizmalarını değiştireceğini ve MacnBTC’yi iftira nedeniyle dava edeceğini açıkladı. Olaylar kripto tarihine SatoshiVM skandalı olarak geçti. Diğer yandan SAVM’nin fiyatı son 24 saatte 11,5 dolardan 7,3 dolara kadar %30’luk bir düşüş yaşadı.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

SatoshiVM Skandalı: Ape Terminal ve MacnBTC Birbirine Girdi
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!