On-Chain Analiz: Ethereum Bitcoin’e Karşı Güçleniyor

Eth onchain analiz
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zincir-üstü (On-chain) verilere göre Ethereum’un yükselen adres sayısı ve borsalardan cüzdanlara çekimlerin artışı fiyatta yaşanan güçlenmenin ana faktörleri olarak yorumlanıyor.

2023’te Bitcoin’in gerisinde kalan kripto para, Ethereum spot ETF spekülasyonları çerçevesinde artan ilgi sayesinde yeniden güçleniyor. Piyasa değeri açısından ikinci sıradaki kripto coin yılbaşından bu yana fiyat artışında lider kripto para Bitcoin’i geride bıraktı. On-chain veriler, ETH’ın daha fazla güç kazanacağına dair işaretler olduğunu gösteriyor.

Ethereum Adresleri Yükseliyor, Borsa Depozitleri Düşüyor

Crypto analitik şirketi Santiment, 16 Ocak Salı günü paylaştığı bir Twitter akışında Ethereum’un fiyat hakimiyetinin geçen hafta içinde Bitcoin karşısında %22’den fazla arttığını vurguladı. Bu yükselişin ardında ağın güçlü temellerinin yer aldığı ifade edildi.

Bu dönemde Ethereum ağına günlük ortalama 90.000 civarı yeni adres eklediği belirtiliyor. Özellikle, 16 Ocak Salı günü ağ üzerinde 96.000’den fazla yeni adres oluştuğu rapor edildi. Aynı zamanda, borsalardaki ETH varlığı da düşüş eğiliminde gözüküyor. Santiment’e göre, bu metrik şu anda tarihin en düşük seviyeleyesi olan %8,05’in biraz üzerinde seyrediyor.

Bu on-chain veriler, talep artışını ve arzın azaldığını gösterdiği için Ethereum fiyat hareketi için olumlu işarettir. Bu, yatırımcıların SEC’nin spot Ethereum ETF‘lerini onaylama olasılığı üzerine spekülasyon yapmaları ve 2024 ilk çeyrekte aktif olması beklenen Dencun güncellemesinin avantajlarını beklemeleriyle aynı zamana denk geliyor.

Ethereum ETF’leri Yakında Geliyor mu?

SEC’nin spot Bitcoin ETF’lerini onaylamasının ardından, Ethereum destekli ürünler için de aynısını yapacağı spekülasyonu arttı. Kurumdan son zamanlarda Bitcoin ETF’leri başlatma izni alan çoğu firma, Ethereum versiyonunu başlatma yarışında da yer alıyor. Bunlar arasında BlackRock, Fidelity, Ark 21Shares ve VanEck bulunmaktadır.

BlackRock CEO’su Larry Fink, ikinci büyük blockchain’i destekleyen kripto paradan övgüyle bahsederek “Ethereum değer saklama aracı olabilir” dedi ve önemli potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Ancak son yaptığı açıklamada SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin ETF’lerinin onayının kurumun diğer kripto destekli menkul kıymetleri de onaylayacağı veya devam eden davalardaki diğer kripto varlıklarının doğası konusundaki tutumunu değiştireceği anlamına gelmediğini belirtti.

Öte yandan, CMC verilerine göre Ethereum’un şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.900 doların yaklaşık %48 oranında altında olduğu görülüyor.

eth-ath
Ethereum tüm zamanlar fiyat grafiği, Kaynak: CMC

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

On-Chain Analiz: Ethereum Bitcoin’e Karşı Güçleniyor
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!