Bitcoin ETF Onayı Verildi: Sırada ETH ve XRP mi Var?

xrp ve eth etfleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock ve diğer 13 kurumsal dev, 10 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) onay alarak Amerika’da ilk spot Bitcoin borsa işlemli fonlarını (ETF) başlatma izni aldı. Bunun ardından kripto topluluğunda, Ether ve XRP için ETF başlatma olasılığı konuşulmaya başlandı.

BlackRock, Kasım 2023’te bir spot Ether ETF başvurusu yaptı. SEC’nin başvuruyu onaylama veya reddetme kararı için belirlediği tarih 23 Mayıs. Son onaydan sonra, birçok analist spot Ether ETF’sinin de onaylanabileceğine inanıyor.

Bloomberg ETF Analisti Eric Balchunas, SEC’nin 10 Ocak’taki kararına kadar spot BTC ETF başvurularının %95 onaylanma şansına sahip olduğunu belirten kişi olarak, Mayıs ayında bir Ether ETF onayının olasılığını %70 olarak görüyor.

BlackRock’un spot Bitcoin ETF yarışına katılması büyük bir artı oldu. Kripto topluluğu firmanın dünya genelinde 8 trilyon doların üzerinde varlık yönetmesi ve ETF onay geçmişi nedeniyle Ether ETF için de umutlu. BlackRock’un tarihinde 575 onay ve bir ETF reddi kaydı var. Spot BTC onayıyla bu kayıt şimdi 576-1’e yükseldi. Bu, analistleri ve piyasa uzmanlarını SEC’nin kararını beklemeye bile gerek kalmadan bir onay olasılığı konusunda emin kılan önemli nedenlerden biriydi.

10 Ocak’taki BTC ETF onay gününde ETH’ın fiyatı %10 arttı. Ancak BTC, gün boyunca aynı aralıkta işlem gördü ve kısa bir süreliğine 46,000 doların altına düştükten sonra toparlandı. Yazı yazıldığı esnada BTC 46.200 dolardan, ETH ise 2610 dolardan işlem görmekteydi.

Spot XRP ETF olasılığı var mı?

Kripto camiasında bir diğer spekülasyon ise spot XRP ETF üzerinde dönüyor. Ancak Bloomberg’den ETF Analisti James Seyffart, devam eden düzenleyici engeller nedeniyle 2024’te bir XRP ETF onayının en düşük olasılık olduğunu belirtti.

Seyffart, Ripple’ın ETF tanıtmak için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) düzenleyici onay almak için karşılaşacağı zorluklar hakkında yapılan bir röportajda şu ifadeleri kullandı:

Herkese söylediğim şey, Bitcoin ardından Ethereum belki de bu yıl onay alabilir. Ancak benim tahminim bu olasılık XRP için oldukça uzak, çünkü dava tamamen bitmedi. SEC, Ripple’a karşı mahkemede mücadele ediyor.

Diğer yandan Valkyrie Funds’un kurucu ortağı Steve McClurg bu yıl içinde XRP ve ETH ETF’lerinin başlatılmasını sürpriz olarak görmeyeceğini ifade etti.

Fox Business gazetecisi Eleanor Terrett‘e göre, kripto topluluğu, XRP ETF başlatımı konusunda farklı görüşlere sahip. Bir kısım, XRP’nin mahkemelerden herhangi bir “düzenleyici netlik” alan tek dijital varlık olduğunu savunuyor. Bu nedenle ETF başlatımını olasılı görüyor. Ancak diğer bir görüş ise mahkemenin devam etmesi nedeniyle bu olasılığı zayıf görüyor.

Uzun süredir beklenen Bitcoin ETF onayı SEC’nin tarihi bir hamlesi ile gerçekleşirken, XRP ETF başlatımı sorusu henüz cevaplanmış değil. Konudaki öne çıkan figürlerin farklı görüşleri üzerine düşünüldüğünde, XRP topluluğu olumlu bir sonuç bekleyerek gelişmeleri dikkatlice takip ediyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin ETF Onayı Verildi: Sırada ETH ve XRP mi Var?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!