Halving’e 10.000 Blok Kala Bitcoin 50 Bin Dolara Ulaştı

bitcoin halving 2024
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin halving, dolaşıma yeni giren BTC’nin hızını yarıya düşüren önceden programlanmış bir olaydır. Kripto piyasası, arz-talep dinamiklerinin devreye girmesini ve halving sonrası değerlenme döngülerinin sürmesini bekliyor. Tüm bu beklentilerin ışığında Bitcoin yazı hazırlandığı saatlerde 50.000 dolarlık psikolojik seviyeye ulaşmış durumda.

Dördüncü Bitcoin halving olayı hızla yaklaşırken, ağ 11 Şubat’ta 830.000 bloğun blok zincirine eklenmesiyle bir kilometre taşına ulaştı ve sadece 10,000 blok kaldı.

Bitcoin Halving Heyecanı

Bitcoin’in yaklaşan halvingi için heyecan artıyor, etkinlikten önce sadece 10.000 blok kaldı. Halving’ler her 210.000 blokta bir otomatik olarak gerçekleşecek şekilde kodlanmıştır. Bu hesapla yarılanma süreci her dört yılda bir dolaşıma giren yeni bitcoin’lerin hızını yarı yarıya düşürür.

Son tahmin, halving’in şu anda geçerli blok üretim oranına dayanarak 15 Nisan’da gerçekleşeceğini gösteriyor. Bir kez etkinleştirildiğinde madencilik blok ödülü, mevcut 6,25 BTC oranından 3,125 BTC’ye düşecek. Bu gerçekleştiğinde dolaşımda 19,7 milyon Bitcoin olacak, bu da toplam arzın %94’ünü temsil ediyor.

Her halving etkinliği, Bitcoin’in sıkı deflasyon programına özel bir arz azaltımını temsil eder. Bu süreç, 2140 yılına kadar her geçen halving ile giderek düşük blok ödülleriyle devam edecek ve o tarihte hiçbir yeni BTC dolaşıma girmeyecek.

Bitcoin savunucuları, her halving ile devam eden arz sıkılaşmasının zaman içinde fiyat artışı döngülerini tetiklediğini savunuyor.

Beklenen Fiyat Artışı

Bitcoin kullanıcıları, halving’lerin fiyat artışı döngülerini tetikleyeceğini sıkça beklerler ve önümüzdeki Nisan halving’i bundan farklı değildir. Geçmiş halving döngülerine dayanarak analist Rekt Capital, Bitcoin’in her halving döngüsünde beş aşama geçirdiğini teorize etti ve her halving tarihinden yaklaşık altı ay sonra başlayan parabolik bir ralli aşaması ile sona erdiğini ifade etti.

Rekt Capital’ın teorisi, en sonki halving tarihinde 11 Mayıs 2020’de gerçekleşti. Bitcoin, 9.400 dolar civarında işlem gördü ve 2020’nin ortalarında parabolik yükseliş başladı. Döngü zirvesinde BTC, Kasım 2021’de halving tarihinden yaklaşık 18 ay sonra 69.000 dolarlık yeni bir tüm zamanlar yüksek seviyesine (ATH) ulaştı.

Bu döngü bu halvingle birlikte tekrarlanırsa, lider kripto para zirvesini 2025’in ortalarında görecek.

Geçmiş performans, gelecekteki olaylar için bir tahminci olarak kullanılmamalıdır. Diğer yandan yüksek faiz oranları ve şu anki enflasyon gibi makroekonomik faktörler, önceki döngüde bu seviyelerde değildi.

Eleştirmenler, deflasyonist halving’lerin Bitcoin’in bir değişim aracı olarak kullanılmasını sınırladığını savunuyor.

Yaklaşan ve büyük bir heyecanla beklenen halving, Bitcoin’in dolaşıma giren oranını önemli ölçüde azaltacak. Önceki halving’ler ve beklenen etkileri iyi belgelenmiş olsa da, Nisan halving’i, makroekonomik koşulların sıkılaştığı bir dönemde gerçekleşecek.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Halving’e 10.000 Blok Kala Bitcoin 50 Bin Dolara Ulaştı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!