ARB Fiyat Analizi: Arbitrum Token Kilidi Açıldı, Fiyat Düştü

arbitrum token kilidi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum tabanlı bir Katman-2 (L2) ölçeklendirme protokolü olan Arbitrum (ARB), vesting programı çerçevesinde 1,1 milyar ARB token kilidini 16 Mart itibarıyla açtı. Kripto analitik platformu Messari verilerine göre, Arbitrum’un Token Üretim Etkinliği’nde (TGE) vesting programlarına ayrılan toplam tokenin %11,2’sine denk gelen 1,1 milyar adetten fazla ARB açılacak.

Açılan miktar halen dolaşımda olan 1,275 milyar adet tokene nerdeyse eşit. Bu durum ARB token sirkülasyonun bir anda iki katına çıkması demek olduğu için ARB fiyatının olumsuz etkilenebileceği konuşuluyor.

Kilidi açılacak toplam tokenlerin ayrıntılarına göre, Offchain Labs ekibi ve danışmanları toplam tokenlerin TGE’de ayrılan miktarının yaklaşık %6.74’ünü temsil eden 673.500.000 ARB token alacak. Offchain Labs ile ilişkili yatırımcılar, geriye kalan 438.250.000 ARB jetonunu alacaklar ve bu da TGE’de ayrılan toplam jetonun %3,38’ini oluşturuyor.

Arbitrum protokolü, Ethereum ölçeklendirme aracı olarak Optimistik Rollups teknolojisini kullanıyor. Şu ana kadar, Arbitrum, DEX hacmi ve toplam kilitli değer (TVL) açısından pazarda benzersiz bir üstünlük sergiledi ve TVL değeri 4,087 milyar doları buldu.

Arbitrum token kilidi fiyatı etkiledi mi?

ARB token kilidinin açılması, söz konusu tokenin dolaşımdaki arzını artırır ve fiyatına göre değerini biraz düşürebilir.

ARB, token tahsisi yapılan taraflardan gelen satış baskısı riskiyle karşı karşıya olabilir. Bu satış baskısı gelirse, ARB fiyatında büyük bir düşüşe yol açabilir.

Bu piyasa gerçeği yaklaşırken, ARB fiyatı tokenin açıldığı saatlerde %1,7 artışla 1,90 dolara yükselmişti. Ancak aradan geçen 24 saatlik süreçte ARB fiyatı, %6,87’lik düşüşle 1,71 dolardan işlem görüyor. Gün içerisinde düşüşler 1,63 dolar seviyelerine kadar derinleşmiş olsa da sonradan bir miktar toparlanma geldi.

arb fiyat analizi
ARB günlük fiyat grafiği, Kaynak: CMC

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

ARB Fiyat Analizi: Arbitrum Token Kilidi Açıldı, Fiyat Düştü
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!