Ethereum’da Yeni Token Standartı:ERC-404 Nedir? Neden Popüler Oldu?

eth pump 2024
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum’un yeni token standartı ERC-404, Token ve NFT deneyimini tek bir varlıkta birleştirerek küresel kripto topluluğunda popüler oldu.

Ethereum’un ERC-404 token standardının tanıtılması, kripto topluluğunda heyecan yarattı. Yeni standart iki farklı türde dijital parayı yenilikçi bir şekilde birleştiriyor. Pandora projesinin gizemli ekibi tarafından oluşturulan ERC-404 standardı şu anda yoğun test aşamalarından geçiyor. Bu öncü token, tanınmış ERC-20 ve ERC-721 standartlarının işlevselliğini dâhil ederek geniş bir kullanım ve uygulama yelpazesine hitap ediyor.

ERC-404 Nedir?

ERC-404 standardı, ERC-20 standartının değiştirilebilirlik özelliğini ERC-721 standartının benzersizlik özelliği ile birleştiren yeni bir token türü sunuyor. Bu sayede, her iki dünyanın en iyi yönlerini birleştirerek tokenlerin değiştirilebilir ve farklı niteliklere sahip olmasını sağlama amacı güdüyor.

erc-404 nedir
ERC-404 Token Sistemi, Görsel: koinabc.com

Örneğin, ERC-404 kapsamında 5.000 TOKEN arzı olan bir projeden 1 TOKEN satın almak, alıcının cüzdanında bir NFT’nin basılmasına ve token satılırsa yakılmasına neden olur. Bu yenilikçi yaklaşım, dijital varlıkların likiditesini ve faydasını artırmasının yanı sıra bu tokenlerin Blur ve Opensea, gibi marketlerde de satılabilmesinin önünü açıyor.

ERC-404’ü diğerlerinden ayıran şey, olağanüstü adaptasyon yeteneğidir; bu, çeşitli dijital varlık gereksinimlerine uyum sağlama yeteneği anlamına gelir. Bu özellik, dijital para etkileşimlerinin dinamiklerini önemli ölçüde değiştirme potansiyeline sahiptir ve yeni, yaratıcı token tabanlı ekonomik modellerin gelişimini teşvik edebilir.

ERC-404 Tokenleri Nelerdir?

Pandora

Az bilinen bir proje olan Project Pandora, ERC-404 anlatısını başlattığında öncü oldu. Likidite havuzunun kullanıma sunulmasından sonraki 6 gün içinde varlığın işlem hacmi 3 katına çıktı ve piyasa değeri 6 kat arttı.

Sadece 10.000 adetlik bir toplam arza sahip olan Pandora fiyatı kısa sürede bin dolarlar seviyesinde işlem görmeye başladı. Ancak Pandora fiyatı son derece volatil bir yapıya sahip. Token 1 hafta içinde 2 bin dolar seviyesinden 32 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Yazı hazırlandığı anda Pandora fiyatı zirve fiyatından yaklaşık %50 düşmüş olarak 15.128 dolardan işlem görmekteydi.

Monarch

Monarch projesi ise oyunlaştırılmış bir ERC-404 deneyimi sunuyor. Bu yeni oyunlaştırılmış ERC404 standardı, zincir üstü yarışmalar yoluyla NFT’leri geliştirir. Projeden yapılan açıklamaya göre değer, nadirliğe değil, eylemlere dayanır. Dinamik bir döngüde 8.888 benzersiz Ejderha yaratılacak ve yok edilecek.

https://twitter.com/Monarch_ERC404/status/1756359261041393801?s=20

8.888 adetlik arzıyla 7 Şubat’ta piyasaya sürülen token 130 dolardan 3.000 dolar seviyesine hızlı bir tırmanış yaşamış olsa da yazı hazırlandığı an itibarıyla 647 dolardan işlem görmekteydi.

Bozo Hybrid

Bozo HYBRID modeli, iki yönlü likidite için NFT ve token piyasalarını harmanlayan, ezber bozan bir model olarak Ocak ayının ortasında Solana ağında ortaya çıktı. Proje ilk deflasyonist NFT’yi tanıtıyor, OTC emanet güven sorununu çözüyor ve balinaların yarattığı fiyat kaymasını azaltıyor ve bunların hepsini blockchain güvenliğiyle yapıyor.

1.000 adet NFT ve 800 milyon token olarak piyasaya çıkan proje, her bir NFT’nin 800 bin tokenle satın alınacağı ve bu tokenlerin tekrar bir satın alımda kullanılamayacağı bir sistem market geliştirmeye çalışıyor. Bozo fiyatı yazı yazıldığı an itibarıyla 0,0246 dolardan işlem görmekteydi.

DeFrogs

DeFrogs gelişmiş bir ERC404 standardından yararlanan 10.000 kurbağadan oluşan benzersiz bir koleksiyonu tanıtıyor. İlk ERC404 PFP koleksiyonu olarak DeFrogs, Pandora’dan kısa bir süre sonra piyasaya çıktı ve hızla birden fazla listeleme ve ortaklık sağladı.

10.000 adet arzla piyasaya çıktığı 6 Şubat gününden bu yana 32 dolardan 4.000 dolar seviyelerine kadar yükselen token, bir hayli volatil bir fiyat hareketine sahip. Yazı hazırlandığı anda DeFrogs fiyatı 1.064 dolardan işlem görmekteydi.

ERC-404 Geleceği Var mı?

Vaat edici avantajlarına rağmen, ERC-404 standardı, X (eski adıyla Twitter) üzerinde güvenlik konusunda tartışmalara neden oldu. Bu endişelerin ortaya çıkması, tokenin daha geniş kabul görmesi öncesinde güvenilirliğini ve güvenliğini sağlamak için kapsamlı güvenlik değerlendirmelerine olan kritik ihtiyacı vurguluyor.

Pandora ve DeFrogs gibi öncüler tarafından ERC-404’ü kullanma girişimleri, dijital sahiplik ve takas mekanizmalarını yeniden tanımlama yeteneklerini sergilemektedir. Pandora’nın PANDORA token’larına bağlı NFT’leri ERC-404 çerçevesinde oluşturma girişimi, bu standardın desteklediği yenilikçi uygulamaların etkileyici bir örneğini sunuyor.

Yazımızda sizler için son günlerde popüler olan ERC-404 tokenlerini paylaştık. Yeni tokenler çıktıkça yazımız güncellenecektir. ERC-404 hype’ından geri kalmamak için bu sayfayı mutlaka yer işaretlerine eklemenizi tavsiye ederiz.

Bu yazının sadece haber amaçlı olduğunu ve tokenlerin bir hayli spekülatif ve volatil olduğunu hatırlatırız. ERC-404’lere yatırım yapmak büyük kayıplara yol açabilir.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Ethereum’da Yeni Token Standartı:ERC-404 Nedir? Neden Popüler Oldu?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!