Vitalik’in Yeni ETH PoS Tasarımı Ne Anlama Geliyor?

Vitalik Buterin
Vitalik Buterin-flickr.com
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vitalik Buterin, mevcut modelle ilgili zorlukları ele almak amacıyla Ethereum Proof-of-Stake (PoS) uzlaşısı için basitleştirilmiş bir tasarım önerdi.

Market değeri açısından ikinci sırada yer alan Ethereum (ETH), bu önerinin ardından dün 10%’luk bir artış yaşamış olsa da son 24 saatte yükseldildiği konuma geri döndü.

Ethereum’un işlem fiyatındaki bu %10’luk ani artış, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in yeni bir PoS modeli önerisine dayanmaktadır. 27 Aralık 2023 tarihinde Vitalik, X (önceki adıyla Twitter) üzerinden ETH ağını daha basit ve hafif hale getirmek amacıyla doğrulayıcı imzalarını azaltan yeni bir PoS modelini paylaştı.

Ethereum’un 895,000 doğrulayıcısı olmasına rağmen, ağ hala slot başına yaklaşık 28,000 imzayı işlemekte ve bu da yüksek bir işlem yüküne neden olmaktadır. Ağdaki bu ağır yük, sınırlı kuantum direnci ve sıfır-bilgi kanıtları (SNARK’lar) kullanarak karmaşık ölçekleme çözümleri gerektirmektedir.

Mevcut ETH PoS modelinin başlıca sorunu, bir kişinin doğrulayıcı olarak katkıda bulunması için en az 32 ETH gerektirmesidir. Yeni önerilen modelde, Vitalik, doğrulayıcı sayısını slot başına yaklaşık 8,192’ye düşürmeyi öneriyor. Bu değişiklik, Ethereum ağını daha basit hale getirmeyi, kuantum direncini artırmayı ve ağ güvenliği için yüksek miktarda ETH tutmayı amaçlamaktadır.

Bir ay kadar önce Vitalik, Ethereum’un staking modelini ele aldığı ve modelin az da olsa merkezi olduğunu kabul ettiği bir diğer açıklamasında, Ethereum’un rakip blockchain ağı Cardano (ADA) tarafından da kullanılan Unspent Transaction Output (UTxO) modelini benimsemesini önermişti. Diğer yandan, Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Vitalik’i Ethereum’un yeni PoS modeli hakkındaki açıklamalarında Cardano’ya referans vermemekle eleştirmişti.

Vitalik’in Yeni ETH PoS Tasarımı Ne Anlama Geliyor?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!