Altın ve Bitcoin: Enflasyona Karşı En Güçlü Hangisi?

altın btc enflasyon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geleneksel varlıklar ile yükselen kripto paralar arasındaki etkileşim, merkez bankalarının para politikalarını gözden geçirmesi ve faiz indirimi olasılığını yeniden düşünmesiyle ilgili bir konu haline geldi. İki farklı varlık – altın, asırlardır bir zenginlik ve istikrar simgesi, ve Bitcoin, değer konusundaki geleneksel kavramlara meydan okuyan merkezi olmayan dijital bir para birimi – analistler tarafından sürekli karşılaştırılıyor. Analist Florence Muchai cryptopolitan sitesinde yazdığı son makalesinde altın ve bitcoini karşılaştırdı.

Global enflasyon dalgası insanları fiat paralara alternatif aramaya yönlendiriyor. Hükümetlerin faiz silahıyla kontrol altına almaya çalıştığı enflasyondan korunmak için geleneksel yöntemler emlak ya da daha likit olması nedeniyle tercih edilen altın alımı olmaktadır. ABD’de enflasyon korkusuyla bir süredir yükselen faiz için düşüş emareleri gelmeye başladı. Federal Rezerv Guvernörü Christopher Waller’ın “yöntemli ve dikkatli” bir faiz indirimi yaklaşımı için yaptığı çağrı, Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in aynı yöndeki sözleriyle örtüştü. Her ikisi de faiz düzenlemeleri yapmadan önce daha fazla enflasyon verisi gerektiğini vurgulayarak faiz indirimlerinde olası gecikmelere işaret ettiler, bu da yatırımcı duyarlılığını etkiledi.

Sarı metal, haftaya ABD dolarına olan güçlü talebin yanı sıra çeşitli vadelere yönelik ABD getirilerinde de eşit derecede güçlü bir artış yaşanmasıyla düşüşle başladı.

Çin’in haftanın ilk yarısındaki veri açıklamaları ülkede ekonomik bir toparlanmanın şu anda bir hayal olduğunu teyit etti. Çin’deki bu durum, altın ve riskli varlıkları baskılarken dolar endeksinin (DXY) 17 Ocak’ta yeni zirve yaptığı gözlendi.

Altın Fiyat Tahmini

İngiltere’deki beklenmedik enflasyon artışı, para politikasında beklenenden daha uzun bir süre sıkı bir duruşun sürdürülmesi için argümanı güçlendirdi.

Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin yaz aylarında politika faizlerinde bir azalmaya başlayabileceği yönündeki görüşünü ifade etti. Bu görüş, hafta boyunca diğer politika yapıcıları tarafından da desteklendi.

Önümüzdeki hafta için gelecek etkinliklerin gözden geçirilmesi, Japonya Merkez Bankası, Kanada Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararları ışığında altın fiyatlarının stabil kalması bekleniyor. Diğer yandan bu merkez bankalarında henüz bir faiz değişikliği beklenmiyor.

İsrail-Hamas çatışmasının tırmanması, Kızıldeniz krizi ve bu senaryonun devam etmesiyle bu durumda önemli oyuncuların katılımı, artan altın talebine katkıda bulunan diğer jeopolitik faktörler olarak öne çıktı.

Bitcoin Fiyat Tahmini

Yazı esnasında Bitcoin (BTC) 41.623 dolardan işlem görmekteydi. Son 24 saatte %0,3’lük bir artış yaşayan BTC şu anda 7 gün öncesine göre %2,3 düşüş görmüş durumda. Bitcoin spot ETF haberi sonrası geçici volatilite düşüşü yatırımcılarda bir miktar endişe yaratabilir. Ancak spekülatif ticaretin başlaması ve Şubat ayındaki Çin Yeni Yılı, bu endişeleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

CoinGlass verileri, Bitcoin’deki kısa vadeli düzeltmenin gelecek etkinliklere rağmen 200 milyon doların üzerinde piyasa genelinde likidasyona neden olduğunu gösteriyor.

Son BTC transferlerinin, muhtemelen Perşembe günkü düşüşün bir kısmına katkıda bulunmuş olabileceğine rağmen, borsalardaki arzın azaldığını gösteriyor. Şu anda, merkezi platformlardaki toplam arz, 2023’ün başından bu yana %18 düşüşle 1,06 milyon BTC olarak duruyor.

Borsalardaki arzın azalması, yatırımcıların Bitcoin’in geleceği konusunda iyimser olduklarını ve varlıklarını kısa vadede elden çıkarma planları olmadığını gösterir. Bu, genel olarak olumlu bir görünümdür ve tipik olarak bir boğa koşusu sırasında görülen bir durumdur.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Altın ve Bitcoin: Enflasyona Karşı En Güçlü Hangisi?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!