Avalanche (AVAX) Ağ Aktivitesi Neden Düşüyor?

avax
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avalanche (AVAX) ağı kullanımında son bir haftada belirgin düşüş yaşandı. Akıllı sözleşme işlemlerindeki azalma, özellikle Contrat Chain (C-chain) üzerinde gerçekleşti ve geçen hafta 7,66 milyon işlemle bir önceki haftaya göre %16,88 oranında düştü. Bu durum, Avalanche tabanlı merkezi olmayan uygulamalardaki (dApps) aktivitenin azaldığını gösteriyor.

Gaz kullanımındaki %2,74’lük düşüş, Avalanche tabanlı dApps üzerindeki etkileşimin azaldığını gösteriyor.

Inscriptions” çılgınlığı sırasında Avalanche ağında 15-25 Aralık tarihleri arasında 5 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirildi. Ancak 2024’e gelindiğinde, günlük işlemler 6 Şubat’ta 200 bine kadar düştü.

avax
Avax C-chain transactions, Kaynak: Snowtrace

Avalanche’ın mevcut çerçevesine göre, işlem ücretlerinden elde edilen tüm gelir AVAX tarafından yakılıyor. Ancak geçen hafta işlemlerdeki azalma, AVAX’ın dolaşımdan çıkma miktarının azalmasına neden oldu. Bu durum, kripto paranın değerinde yaşanan haftalık %1,1’lik düşüşle ilişkilendiriliyor.

AVAX vadeli işlem sözleşmelerindeki Açık Faiz (OI), bir önceki haftaya göre neredeyse %5 düşerek 193 milyon dolara geriledi. Bu durum, düşüş yönlü yani ayı bakış açısının piyasaya hakim olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, kısa pozisyon sayısının long pozisyonlara göre artması, Avalanche ekosistemi üzerindeki azalan aktivite ve düşen işlem sayıları, AVAX’ın fiyatı üzerindeki deflasyon baskısının azalmasına ve ayı piyasasının güçlenmesine yol açıyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Avalanche (AVAX) Ağ Aktivitesi Neden Düşüyor?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!