Bir Ülke Daha Bitcoin’i Kabullendi: Yasal Ödeme Aracı İlan Edildi

honduras btc kararı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Honduras’ın özel bir bölgesi, resmi olarak Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak benimsedi. Bu sayede vatandaşların vergi ve ticaret ödemelerinde BTC kullanabilmesinin önü açıldı.

Honduras, bağımsız bir Orta Amerika ülkesidir. Prospera ise Honduras’ın ortasında bulunan Roatan adasında yer alan özel bir bölgedir. Prospera hükümet ajansları, Nisan 2022’de belirli finansal faaliyetler için Bitcoin’i benimsemeye karar verdi.

Yaklaşık 2 yıl sonra, Próspera resmi olarak Bitcoin’i bir hesap birimi olarak tanıdı. Bu, insanların mal ve hizmetlerin değerini ölçmek için Bitcoin’i kullanabileceği anlamına geliyor.

Bitcoin benimseme kararı, Próspera vergi komiseri olan Jorge Colindres tarafından açıklandı.

Dün yapılan toplantıda Jorge, yapılan yasal düzenleme hakkında bilgi verdi ve insanların mali ve parasal özgürlüğe sahip olma hakkına saygı duyduklarını belirtti.

Şimdilik Honduras’taki bu düzenleme sadece Prospera bölgesi ile sınırlı. Ancak tüm Honduras’ta bu düzenlemenin geçerli olması için çalışmalar yapılmaktadır.

İki yıl önce, birçok kişi Honduras’ın El Salvador’un yaptığı gibi Bitcoin’ı benimseyeceğini iddia etti.

Mart 2022’de Honduras Merkez Bankası resmi olarak tüm bu iddiaları reddeti. Ancak ülkenin finansal sistemini ve ekonomisini modernize etmek için Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) yaratma niyetinde olduklarını kabul etti.

Elbette boğa sezonu arifesinde bu tarz olumlu haberlerin gelmesi bir tesadüf değil. BTC’nin muhtemel bir mega boğa sezonunda 200 bin dolarları göreceği şimdiden konuşulmaya başlandı.

Bu yıl Bitcoin spot ETF başvuruları, Bitcoin yarılanması ve ABD başkanlık seçimi haberleri, Bitcoin’in fiyat hareketinde önemli rol oynayacak.

Koinabc.com‘dan birkaç gündür takip ettiğiniz üzere bitcoin spot ETF ile ilgili haberler BTC fiyatını yükseltmeye devam ediyor. Dolayısı ile onay sonrası büyük miktarda para girişi beklentisi devam ediyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bir Ülke Daha Bitcoin’i Kabullendi: Yasal Ödeme Aracı İlan Edildi
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!