Bitcoin Fiyatı Spot ETF Beklentisi ile Yükselişte: 47.000 Dolar Aşıldı

btc 47K
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spot tabanlı Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayına yönelik beklentilerin zirveye ulaşmasıyla, haftanın ilk günü BTC fiyatı 47 bin doları aştı. Bitcoin bu fiyatı en son Nisan 2022’de görmüştü. Sabah saatlerinde 44.200 dolardan işlem gören kripto para, gün içi Bitcoin ETF haber yoğunluğundan sonra akşam saatlerinden bu yana 47 bin dolar seviyesine yükselerek son 20 ayın zirvesine çıktı. Coinmarketcap verilerine göre BTC son 24 saatte %6 yükseliş gösterdi.

btc fiyat grafiği
Bitcoin 47K dolar seviyesini aştı.

Yatırımcılar, bu hafta beklenen ilk spot Bitcoin ETF için düzenleyici bir kararı sabırsızlıkla beklerken kısa süreli bir ralli meydana geldi. Çoğu piyasa gözlemcisi, SEC tarafından olumlu bir karar alınacağını bekliyor. Kripto para camiası, ETF’lerin Bitcoin için yatırımcı tabanını belirgin bir şekilde genişleteceğini ve büyük fon girişlerinin gerçekleşeceğini öngörüyor.

BlackRock, Fidelity ve Grayscale gibi başvuru sahipleri, bugün güncellenmiş S-1 başvurularını SEC’e sundu. Birçok ihraççı, yatırımcılara uygulayacakları ETF ücretlerini açıkladı.

LMAX Group piyasa stratejisti Joel Kruger, onay gelmesi durumunda, duyurunun Bitcoin’in fiyatını daha da yukarı çekebileceğini belirtti. Kruger yatırımcılara gönderdiği e-postada görüşlerini açıkladı;

Bu onay, kenarda bekleyen sermaye tarafından desteklenen %10-15’lik bir yükselişi tetikleyebilir, Eğer onay gelmezse, projeksiyonlar olası bir düzeltmeye işaret ediyor, ancak 30,000 doların üzerinde güçlü destek bekleniyor.

Trader ve analist Jin, BTC’nin “21 EMA”yı destek haline getirmesini belirledi ve öncü kripto paranın 48 bin dolara yönlendiğini ekledi. Popüler X kullanıcısı Byzantine General ise hızlı fiyat hareketiyle 47,000 dolara çıkarak birçok kısa pozisyonun likide edildiğini belirtti.

Likidasyonlar Arttı

Diğer yandan Coinglass verilerine göre, Bitcoin için kısa pozisyon likidasyonları gün içinde 76 milyon doları aştı ve yazı anında bu miktarın hala arttığı görülüyor. Farklı kripto paralar arasındaki kısa pozisyon likidasyonları ise 112 milyon doları aştı.

btc likidasyon grafiği ocak
BTC likidasyon grafiği, Kaynak: coinglass.com

Bu arada, SEC, beklenen spot Bitcoin onayından sadece birkaç gün önce, FOMO (Fear of missing out – fırsat kaçırma korkusu anlamına gelen ingilizce kısaltma) kripto yatırımı konusunda bir uyarı tekrar yayımladı. Ancak sonunda, bu ürünlerin gelecek birkaç yıl içinde trilyonlarca dolarlık girişi çekmesi bekleniyor.

Kaynak: coindesk.com

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin Fiyatı Spot ETF Beklentisi ile Yükselişte: 47.000 Dolar Aşıldı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!