ETF Uzmanına Göre Bitcon ETF’de Pazar Payı için Sert Rekabet Olacak

bitcoin spot etf ücretleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spot Bitcoin ETF başvuru sahipleri, eğer SEC onaylarsa ilk birkaç ay içinde piyasa payı kazanmaya yönelik ücret tarifelerinde sert bir rekabetin içine girecekler.

BlackRock, Fidelity ve VanEck gibi birçok başvuru sahiplerinin Bitcoin ETF formlarındaki son değişiklikleri, uygulayacakları ücretleri ortaya çıkardı. Diğerleri ise bu rekabet ortamı için ücretlerini revize etti.

Öncülüğü yapan Bitwise, ilk altı ay veya ilk 1 milyar dolarlık varlık elde edilene kadar sıfır ücret politikası uygulayacak. Ardından ücreti %0.24 olacak şekilde devam edecekler. Bu hali hazırda en düşük ücret olacak gibi görünüyor.

İkinci sırada Ark/21Shares var. Bu firmada benzer şekilde ilk altı ay veya fonun 1 milyar dolar varlık elde ettiği zamana kadar sıfır ücret sunuyor. Ardından ücreti %0.25 olacak. Bu, başlangıçta verdikleri %0.8’lik ücret önerisinden önemli ölçüde daha düşük.

Üçüncü sırada ise BlackRock var, ilk 12 ay veya fon 5 milyar dolar varlık elde edene kadar %0.2’lik ücret sunuyor. Sonrasında %0.3 olarak devam edecek.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas olayı şu şekilde yorumladı;

ARK’nın tek seferde 80bps’den 25bps’ye çıkması nefes kesici. Ücret savaşları yoğun ama bu başka bir seviye. Yine de bunu yapmak zorundaydılar. 30bps önerisyle gelen BlackRock’ın herkesi anında yok etme potansiyeli var.

VanEck, rakip ETF’lerin geçici ücretleri durduktan sonra en düşük ücretle eşleşecek olan %0.25’lik sabit bir ücret belirledi. Diğer firmalardan Fidelity %0.39 ve Invesco/Galaxy ise %0.59’luk bir oran belirledi. Invesco/Galaxy, aynı zamanda ilk altı ay veya ilk 5 milyar dolar varlık elde edilene kadar sıfır ücret sunacağını bildirdi.

Daha yüksek ücretler sunanlardan, Valkyrie %0.8 ve Hashdex %0.9 oranında ücret talep ediyor. Grayscale ise ücretlerini %2’den %1.5’e düşürdü. Bazı firmalar henüz değiştirilmiş S-1 formlarını dosyalamadı, bu nedenle hala bazı değişiklikler olabilir.

Ücretler oldukça düşük

Bloomberg muhabiri Katie Greifeld, özellikle Ark/21Shares’in belirli bir süre için sıfır ücret sunmasına atıfta bulunarak, en büyük fiziksel olarak desteklenen emtia ETF’si olan SPDR Gold Shares’in %0.4 ücret talep etmesiyle karşılaştırıldığında “bu rakamlar çok ama çok düşük” dedi.

Bitcoin ETF ihraççıları, muhtemel bir lansmanın ilk birkaç ayında piyasa payı kazanmak için rekabet edecekler. Muhabir, ilk momentumu kimin elde ettiğine bağlı olarak böyle ürünler için muazzam bir potansiyel pazar olduğunu bildirdi.

Örneğin, VanEck, spot Bitcoin ETF’lerinin ilk birkaç günde 1 milyar dolarlık giriş ve bir çeyrek içinde 2,4 milyar dolarlık giriş göreceğini tahmin ediyor. Galaxy, ilk yıl içinde 14 milyar dolarlık giriş bekliyor. Daha ileriye bakıldığında, Bitwise, beş yıl içinde pazar büyüklüğünün yaklaşık 72 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

Son belgeler teslim edildikten ve ücretler büyük ölçüde çözüldükten sonra, şimdi SEC’nin kararı büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Kaynak: theblock.co

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

ETF Uzmanına Göre Bitcon ETF’de Pazar Payı için Sert Rekabet Olacak
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!