Bitcoin 70 Bin Doları Aştı: Herkes Karda

bitcoin 70 bin dolar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm Bitcoin sahipleri, 71.000 dolarlık kilometre taşının geçilmesiyle karlı bir konuma ulaşmış oldu. Bitcoin dün gece saatlerinde yaşanan 70 bin dolar seviyesindeki psikolojik bariyerin yıkılmasıyla hızlı bir yükselişe başladı.

Bitcoin’in fiyatı geçtiğimiz gün içinde %2’den fazla arttıktan sonra tarihinde ilk kez 71.000 doların üzerinde işlem görüyor. Bu Bitcoin için yeni bir ATH demek. Koinabc.com kripto para piyasa verilerine göre yazı hazırlandığı sırada Bitcoin 71.735 dolardan işlem görmekteydi.

Hafta sonu boyunca Bitcoin genellikle 68.000 dolar civarında dalgalanıyordu. Ancak bugün sabah saatlerinde Asya ticaret saatlerinde Bitcoin 70 bin dolar eşiğini aştı ve hızla 71.500 doların üzerine çıktı. Bu hızlı yükseliş, IntoTheBlock verilerine göre tüm Bitcoin sahiplerini karlı bir duruma sokuyor.

Bitcoin neden yükseliyor

BTC fiyatındaki son artış, özellikle ABD’de spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’lerinin) tanıtılması ve yaklaşan Bitcoin yarılanma etkinliği gibi bir dizi faktöre bağlanabilir. Özellikle geçtiğimiz hafta BlackRock’un global fon hizmetine BTC’yi de dahil edeceğini açıklaması etkili olmuşa benziyor.

Ocak ayında piyasaya sürüldükleri tarihten bu yana, bu ETF’ler yüksek miktarda Bitcoin biriktirerek önemli oyuncular haline geldiler. BlackRock’un iShares Bitcoin Trust ETF (IBIT)’i tek başına 196.065 BTC biriktirerek MicroStrategy’nin toplam BTC varlıklarını aştı.

Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Trust, Ark/21 Shares Bitcoin Trust ve Bitwise Bitcoin ETF gibi diğer önde gelen ETF’ler de lider kripto parada önemli miktarlara sahip oldular.

Bu ETF’lerin toplam ticaret hacmi dikkat çekici bir şekilde 100 milyar doları aşmış durumda ve toplam BTC’nin yaklaşık %4’ünü elinde bulunduruyorlar.

Bu arada, yaklaşan Bitcoin yarılanma etkinliği madenci ödüllerini azaltarak Bitcoin’in kıtlığını artırdığı için endüstri için olumlu bir durum. Bitcoin Halving Clock’a göre etkinlikten önce yaklaşık 5.815 blok kaldı ve tahmini olarak 17 Nisan’a kadar gerçekleşecek.

100 milyon dolardan fazla pozisyon likide oldu

CoinGlass verilerine göre BTC’nin yukarı yönlü fiyat hareketi sırasında gerçekleşen volatilite vadeli pozisyon bulunduran traderların canını yaktı. Yaklaşık 100 milyon dolardan fazla pozisyon likide oldu.

Uzun pozisyon bulunduran traderler 53 milyon dolar kayıp yaşarken, kısa pozisyon bulunduranlar 56,53 milyon dolarlık likidasyonla karşılaştı. Özellikle, Bybit borsasında tutulan 8,8 milyon dolarlık uzun pozisyon, en büyük tek likidasyon emriydi.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin 70 Bin Doları Aştı: Herkes Karda
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!