Bitcoin ATH Yaptı: Artan Volatilite 1 Milyar Dolardan Fazla Pozisyonu Likide Etti

bitcoin ath
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 3 yıl aradan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) yeniden ulaşan Bitcoin hemen arkasından gelen ani çöküş ile 59 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Sonraki 2 saatlik süreçte yeniden 64 bin seviyesine geri döndü. Son 6 saat içerisinde gerçekleşen toplam 10 bin dolarlık fiyat hareketi hem uzun hem de kısa pozisyonların büyük miktarlarda tasfiye olmasına neden oldu.

Bitcoin ATH, Şubat ayında tarihin en büyük yeşil mumuyla birlikte geldi. Yaklaşık 20.000 dolarlık tek bir mum fiyatı 60 bin dolar üzerine gönderdi. 5 Mart günü ise en son Kasım 2021’de ulaşılan fiyat olan 69 bin dolara yeniden ulaştı. Fiyatın yeniden ATH’e ulaşmasının ardından hızlı bir çöküş fiyatı 59 bine geri çekti. Bu sırada 90 seviyelerindeki RSI göstergesi de 50’in altına indi. 59 bine inen fiyat kripto para topluluğu tarafından alım fırsatı olarak değerlendirildi.

Yazı hazırlandığı sırada BTC 63.632 dolardan işlem görmekteydi. Böylelikle BTC 58 bin ila 67 bin arasındaki bölgede yatay hareketine devam ediyor.

bitcoin fiyat yorumu
Bitcoin Fiyat grafiği, Kaynak: tradingview

Kısa süre içerisindeki 10 bin dolarlık bu hareket kripto para vadeli piyasalarından 1 milyar dolardan fazla pozisyonun tasfiye olmasına neden oldu. CoinGlass verilerine göre, son 24 saat içinde 318.436 yatırımcı likide edildi, toplam likidasyon tutarı 1,19 milyar dolar oldu. Tek seferde en büyük likidasyon emri ise 11,35 milyon dolar değeriyle Bitmex borsasında LINKUSD paritesinde gerçekleşti.

btc likidasyon haritası
Toplam likidasyon miktarları, Kaynak: CoinGlass

Son 24 saatteki 1,19 milyar dolarlık tasfiyenin 533 milyon dolarlık kısmı son 4 saat içindeki büyük fiyat hareketi sırasında gerçekleşti. Bu likidasyonların ise 478,86 milyonluk kısmı uzun pozisyonlarda gerçekleşirken 54,93 milyon dolarlık kısmı kısa pozisyonlarda gerçekleşti. Diğer yandan bu tasfiyelerin, 132 milyon doları sadece Bitcoin’den geldi ve Ethereum bunu 92 milyon dolarla takip etti. Diğer koinlerden ise toplamda 110 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşmiş oldu. Borsa bazında ise en fazla likidasyon 192 milyon dolarla OKX borsasında gerçekleşti.

Bitcoin Neden Artıyor?

Bloomberg analisti Eric Balchunas’ın bildirdiğine göre, ABD’deki spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler), dün işlem hacmi açısından ikinci en büyük günlerini yaşadılar. Toplamda 5,5 milyar dolarlık işlem hacminin 2,4 milyar doları BlackRock’un ETF’sine aitti. Geçen hafta, spot Bitcoin ETF’leri 30.029 BTC üzerinden alım yaparken, madenciler yalnızca 6.160 yeni BTC üretti. Bu büyük talep ve her gün yaratılan bitcoin arzının çok sınırlı olması, Bitcoin’in fiyatının dramatik bir şekilde artmasının başlıca nedeni olarak görülüyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin ATH Yaptı: Artan Volatilite 1 Milyar Dolardan Fazla Pozisyonu Likide Etti
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!