Bitcoin’de Volatilite Arttı: 700 Milyon Dolar Buharlaştı

bitcoin volatilite
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saatler içinde %11’den fazla yükselen ve dikkatleri üzerine çeken Bitcoin, 64 bin doları gördükten sonra hızla 58.700 dolara kadar geriledi. 45 dakika içerisinde gerçekleşen bu volatile artışı devasa bir likidasyon dalgasına yol açtı.

Yüksek volatiletinin yol açtığı bu durum traderları şaşırttı. CoinGlass verilerine göre, 24 saat içinde yaklaşık 366 milyon dolarlık kripto kısa pozisyonu ve 335 milyon dolarlık uzun pozisyon likidasyonu gerçekleşti. Bu likidasyonların yaklaşık 400 milyon dolarlık değeri son 4 saat içinde gerçekleşti.

Toplamda 700 milyon dolardan fazla pozisyonun tasfiye olduğu volatil hareket esnasında en fazla likidasyon yaklaşık 250 milyon dolarla OKX borsasında gerçekleşti. Hemen ardından 248 milyon dolarlık likidasyonla Binance borsası geliyor. Diğer yandan bu tasfiyelerin, 262 milyon doları sadece Bitcoin’den geldi ve Ethereum bunu 109 milyon dolarla takip etti.

btc likidasyon grafiği
BTC toplam likidasyon grafiği, Kaynak: CoinGlass

Blockchain analitik firması Amberdata’nın türevler direktörü Greg Magadini’ye göre, Bitcoin gibi bir varlık için böyle yoğun bir süre içinde bu kadar yüksek bir likidasyon miktarı anormal değil. Magadini Decrypt’e yaptığı açıklamada durumu şu şekilde ifade etti.

Burada FOMO (fırsat kaçırma duygusu) var ve fiyatlar biraz düşmeye başladığında, domino etkisi yaratıyor ve tepeden aşağı yuvarlanıyor. Fiyatlar etkileyici bir yükseliş sırasında düşmeye başladığında, bir varlığın en yüksek kaldıraçlı tüccarları, bir varlığın fiyatını aşağı çekmeye zorlanır. Bu, daha sonra bir sonraki seviyedeki kaldıraçlı tüccarların likidasyona zorlanmasına, fiyatları aşağı çekmesine neden olur ve böylece devam eder. Bu fenomen finansta genellikle “patlama noktası” olarak adlandırılır.

Bitcoin, Halving’e 52 Gün Kala ATH Yolunda

Çarşamba günü piyasa değeri açısından lider kripto para birimi Bitcoin’in 64 bin dolara ulaşması, ardından 58.700 dolara düşmesiyle tüm gözler Bitcoin’in fiyatına çevrildi. Halving etkinliğine 52 gün kala, Bitcoin 10 Kasım 2021 tarihli 69.044 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %12 altında işlem görüyor.

BTC daha önceki boğa sezonlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak tanımlanan ATH düzeyine halving etkinliğinden sonra ulaşmıştı. İlk defa halvingden önce ATH seviyesine bu denli yaklaşan lider kripto paranın, halving öncesi ATH’i geçip geçemeyeceği merak konusu.

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmadan önce kapatması gereken mesafe değişmeye devam ediyor. CoinGecko verilerine göre, Bitcoin’in 63.000 doların üzerine son çıktığı tarih 12 Nisan 2021.

Bitcoin 64 bin seviyesinden düştükten sonra tekrar toparlanmaya başladı. Yazı hazırlandığı esnada BTC 61.521 dolardan işlem görmekteydi.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin’de Volatilite Arttı: 700 Milyon Dolar Buharlaştı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!