Bitcoin Destekli Protestoda Mahkeme Trudeau’yu Haksız Buldu

kanada kamyon protestosu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, 2022’de Acil Durum Yasası’nı devreye sokarak kamyon şoförlerinin Covid-19 protestolarını ve Bitcoin bağış toplama çabalarını durdurmasının hak ihlali olduğu mahkeme kararıyla tespit edildi.

Şubat ayında yapılan bir kamu soruşturması, Yasa devreye sokulduğunda hükümetin uygun bir şekilde hareket ettiğini belirledi. Ancak, Kanada Sivil Haklar Derneği ve Kanada Anayasa Vakfı’nın baskısı, bir yargı incelemesine yol açtı. Salı günü federal mahkeme, Trudeau ve kabinesinin tepkisinin haklı olmadığı sonucuna vardı.

Şubat 2022’de binlerce kişi, Kanada-Amerika sınırını geçen kamyon şoförlerinin Covid-19’a tamamen aşılanmış olmalarını gerektiren yönetmeliklere karşı protesto düzenledi. Kamyoncular, ana yollar üzerine barikatlar kurarak Ottawa’yı durma noktasına getirdi ve belediye başkanını olağanüstü hal ilan etmeye zorladı. Bunun üzerine Başbakan Trudeau, 1988 tarihli Acil Durum Yasası’nı devreye sokarak toplantıları yasakladı ve bağış toplama çabalarını durdurdu.

Kanadalı kamyoncular ülke genelinde geniş destek toplamıştı. Popüler platform GoFundMe’deki bağış girişimleri boşa çıkarıldı, bu da “Freedom Convoy 2022” olarak adlandırılan hareketin Bitcoin destekli alternatif Tallycoin’e geçmesine yol açtı. Kısa sürede Kraken CEO’su Jesse Powell tarafından yapılan 1 BTC (o zamanlar 43.900 dolar değerinde) bağış dahil 540.000 dolar toplanmıştı.

“Geleneksel finans altyapısı bazen politikleştirilebilir ve kısıtlanabilir, oysa Bitcoin sansür tanımaz” diyen bağış girişimi Honk Honk Hodl, şunları söyledi: “Sesinizi susturmalarına ve mali bağımsızlığınızın çiğnenmesine izin vermeyin.”

Bu mahkeme kararı Kanada’da gelecek yıl yapılacak seçimler için de propaganda malzemesi oldu. Trudeau’nun siyasi rakipleri, bu durumu başbakanın en son hatalarının bir örneği olarak kullanmaya başladı. Yapılan son anketlere göre muhafazakarlar Trudeau’nun Liberal partisine karşı açık ara önde. Diğer yandan Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, hükümetin kararı temyiz edeceğini söyledi.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin Destekli Protestoda Mahkeme Trudeau’yu Haksız Buldu
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!