Emekli Maaşlarına Yapılacak Zam Farkları Tepki Çekti, Hükümet Formül Arıyor

emekliye zam 2024
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu hafta içinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı netleşecek. Geçen hafta memur ve memur emeklilerine açıklanan %49,25 zam oranı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için %37,75 olarak belirlenmişti. Memur ve işçi-Bağ-Kur emeklileri arasındaki farkın kapatılması talepleri üzerine ekonomi yönetimi alternatifli çalışmalar yaptı.

Bu çalışmalar arasında en düşük emekli aylığının 7.500 liradan 10.000 liraya çıkarılması da bulunuyor ancak henüz kesin karar verilmemiş durumda. Enflasyon dışında yapılacak zam için yasal düzenleme gerekiyor ve meclis tatilde olduğu için bu düzenleme 16 Ocak’tan sonra TBMM’ye sevk edilecek. Zam oranının ocak ayı içinde netleşmesi durumunda, emekli aylıklarının öncesinde verilmesi planlanıyor ve aradaki farkın hesaplara aktarılması öngörülüyor.

Memur ve memur emeklileri sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkına hak kazanıyor, toplu sözleşme gereği yüzde 15 zam alıyorlar ve önceki 6 aydan gelen %29,78’lük enflasyon farkıyla birlikte toplamda %49,25 zam alıyorlar. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir oluşan enflasyon kadar maaş zammı alıyorlar. Bu nedenle maaş zamları arasında 14 puana varan bir fark oluştu ve işçi emeklileri arasında bu fark tepki çekti.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Emekli Maaşlarına Yapılacak Zam Farkları Tepki Çekti, Hükümet Formül Arıyor
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!