Metamask Ethereum Validator Staking Hizmeti Başlatıyor

eth dencun güncellemesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Popüler kripto cüzdan sağlayıcısı MetaMask, Ethereum kullanıcılarına kendi doğrulayıcı düğümlerini çalıştırmalarına olanak tanıyan yeni bir staking hizmeti tanıttı. MetaMask Portföy, teknik bilgi veya donanım kurulumu gerektirmeyen bir staking seçeneği sunuyor. Ancak, bu hizmet oldukça maliyetli.

18 Ocak’ta MetaMask, Ethereum kullanıcılarına ağın proof-of-stake konsensüs mekanizmasına katılma olanağı tanıyan doğrulayıcı staking hizmetini duyurdu. Ancak kullanmak isteyenlerin yaklaşık olarak mevcut Ethereum fiyatı ile 78.752 ABD Dolarına eşdeğer miktarda 32 Ether stake etmesi gerekiyor. Bu sayede kullanıcılar kendi doğrulayıcı düğümlerini işletme ve bakım ihtiyacı olmadan çalıştırabilecekler.

https://twitter.com/MetaMask/status/1747999337068531882?s=20

Parçalı staking hizmeti veren Lido gibi büyük staking sağlayıcılarının ekosistemde merkezileşme endişeleri yarattığı şu günlerde, MetaMask’ın doğrulayıcı staking hizmeti ilgi çekeceğe benziyor.

Erişilebilir ve sorunsuz bir staking çözümü sunarak, MetaMask merkeziyetsizlik yanlılarına Ethereum’un proof-of-stake konsensüsüne aktif bir şekilde katılma gücü vermeyi amaçlamaktadır. Bu hizmet aynı zamanda kullanıcıların Ethereum düğümlerini çalıştırmak için özel donanıma yatırım yapma ihtiyacını da ortadan kaldırmayı planlıyor.

MetaMask’ın doğrulayıcı staking hizmeti, blockchain ve Ethereum ekosisteminde iyi bilinen bir kuruluş olan ConsenSys tarafından yönetilmektedir. ConsenSys, 33.000’den fazla doğrulayıcı üzerinde 2 milyar doların üzerinde ETH’yi iki yıl boyunca hiçbir slashing cezası almadan yönetme konusunda etkileyici bir geçmişe sahiptir.

MetaMask’ın doğrulayıcı staking hizmeti şu anda %3.8’lik bir yıllık getiri sunuyor. Ancak, platform aynı zamanda doğrulayıcıların kazandığı ödüller üzerinden %10’luk bir komisyon alıyor. Hizmet kripto topluluğunda genel olarak beğenilse de komisyon politikası eleştirildi.

Rotkiapp kripto portföy takip uygulamasının Kurucusu Lefteris Karapetsas, hizmetle ilgili görüşünü şu şekilde ifade etti:

İlginç bir fikir, ancak %10 ücret diğer mevcut seçeneklerle karşılaştırmasını yapan herhangi bir kullanıcı için bu ürünü çekici olmaktan çıkarır.

Diğer yandan Karapetsas, komisyon ücretleri düştükten sonra, MetaMask ile staking yapmanın net getirisinin Lido’nun sunduğu %3,4’lük getiriyle hemen hemen aynı olduğunu ifade etti.

Lido’nun Hakimiyeti

Güncel olarak Lido platformunda 22,9 milyar dolar değerinde 9,3 milyon ETH stake edilmiş durumda. Bu, Ethereum ağı genelindeki stake edilmiş toplam 28,8 milyon ETH’nin yaklaşık %40’ını oluşturuyor.

MetaMask ve Lido gibi merkezi olmayan staking sağlayıcıları dışında, Ethereum sahiplerinin varlıklarını Coinbase gibi merkezi borsalarda staking yapma seçeneği de bulunmaktadır. Ancak artan rekabete rağmen, Coinbase staking ödüllerinden yüzde 25’lik bir kesinti yapmaya devam ediyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Metamask Ethereum Validator Staking Hizmeti Başlatıyor
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!