Nexo O Ülkeye 3 Milyar Dolarlık Tazminat Davası Açtı

Nexo bulgaristan davası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsası ve kredi platformu Nexo, Bulgaristan Cumhuriyeti aleyhine 3 milyar dolarlık tazminat talebinde bulundu. Nexo, Bulgaristan’ın platformu haksız ve siyasi nedenlerle suçladığını ve gerekçesiz soruşturmalara konu ettiğini iddia ederek hukuki bir hamle yaptı. İddialar, geçen yıl meydana gelen ve aralarında para aklama suçlamalarının da olduğu bir dizi soruşturmayı içeriyor.

Soruşturmalar ve Düşürülen Suçlamalar

Aralık 2023’te, Bulgaristan Başsavcılığı, Nexo’ya yönelik yapılan soruşturmanın, kara para aklama ile ilgili herhangi bir suç faaliyetine dair kanıt bulunmadığını belirterek sona erdiğini açıkladı.

Önceleri Bulgar yetkililer, Nexo yöneticilerinin 2018’den 2023’e kadar bir süre zarfında kripto kredi üzerinden kar elde etmeyi amaçlayan organize bir suç grubu içinde yer aldığı iddiasında bulunmuştu.

Suçlamalar, 2023’ün başında Nexo’nun ofislerine yapılan bir baskının ardından Nexo’nun kurucuları Kosta Kanchev ve Antoni Trenchev, Trayan Nikolov ve Kalin Metodiev‘e karşı getirilmişti. Suçlamalar, Bulgaristan’ın kripto varlıkları kapsayan yasal bir çerçeveye sahip olmaması nedeniyle kısmen düşürüldü.

Nexo, İsviçre yan kuruluşu Nexo AG aracılığıyla, 18 Ocak 2024 tarihinde Washington, D.C.’de bulunan Dünya Bankası Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi’ne (ICSID) 3 milyar dolarlık bir tahkim talebi sundu. Bu kuruluş, uluslararası yatırımcılar ile ulus-devletler arasındaki hukuki anlaşmazlıkları çözmeye odaklanmıştır.

Kripto para kredi platformu, soruşturmaların ve suçlamaların marka ve itibarına zarar verdiğini, önemli iş fırsatlarının kaybına yol açtığını savunuyor. Nexo, ABD’deki üç banka ile başlangıç değeri 8 ila 12 milyar dolar arasında olan bir halka arz (IPO) üzerinde aktif bir şekilde çalıştığını iddia ediyor. Ayrıca şirket, dünya çapında 330 milyondan fazla taraftarın ilgisine maruz bırakacak olan açıklanmayan büyük bir Avrupa futbol kulübü ile çok yıllık bir anlaşmanın son aşamalarına geldiğini iddia ediyor.

Nexo Üzerindeki Etkisi

Nexo’nun kurucularından biri olan Antoni Trenchev, işin devam ettiğini ancak soruşturmanın ardından büyük ölçüde etkilendiğini belirtti. “Büyüme yolumuz yavaşlatıldı ve fırsatlar kaybedildi veya önemli ölçüde gecikti.” dedi.

Nexo ayrıca, 2023’ün Aralık ayında, “düzenleyici netlik eksikliği”ni temel neden olarak göstererek Amerika Birleşik Devletleri’ndeki operasyonlarını kapatma kararı aldığını duyurmuştu.

Nexo’nun tahkim talebine karşılık, Bulgaristan maliye bakanlığı, ICSID’den gelen tahkim talebini aldığını ve inceleyeceğini belirtti.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Nexo O Ülkeye 3 Milyar Dolarlık Tazminat Davası Açtı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!