Coinbase CEO’su Ethereum Staking Eleştirilerine Cevap Verdi

ethereum dencun
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Coinbase’in Ethereum staking yöntemleri, kullanıcılar arasında güvenlik endişeleri yaratıyor. Bu yöntemlerin son günlerde X platformunda sıklıkla eleştirilmesi sonrası Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bir kullanıcıya durumu inceleyeceklerine dair cevap verdi.

Staking istemcisi, ağla etkileşimde bulunarak işlemleri doğrulayan ve yeni bloklar öneren yazılımdır. Kripto varlıkları staking’e alındığında, kullanıcıların fonları esasen akıllı bir kontratta kilitlenir. Bu kilitlenme karşılığında kripto varlıklar, ağ işlevlerini gerçekleştirmek ve ödüller almak için kullanılır. Bu istemcilerin mimarisi, güvenlik ve ağ stabilitesi için kritiktir.

22 Ocak günü Twitter’da DCinvestor adıyla bilinen bir kripto yatırımcısı, Coinbase’in staking yöntemlerini eleştiren bir gönderi yayınladı. Gönderide bahsedilen tek istemci kurulumları, ağ genelinde kesintilere veya anlaşma hatalarına daha duyarlı olabilir. Eğer ağın çoğunluğu aynı istemciyi kullanıyorsa ve bu istemcide bir hata keşfedilirse, bu çoğunluk ağın yanlış kararlar almasına ve hatta durmasına sebep olabilir.

DCinvestor paylaştığı gönderide şuana kadar Ether staking için hep Coinbase’i kullandığını ancak bu risk nedeniyle artık staking işlemlerini Coinbase’den taşıdığını aktardı. Bu gönderiye CEO Armstrong, duruma göz attığını bildiren bir tvit ile yanıt verdi.

Böyle bir durum geçmişte yaşanmıştı. Kasım 2020’de Ethereum’un Geth istemcisinde yaşanan bir hata sonucu zincir bölünmesine neden oldu. Ağın farklı yazılım istemcileri tarafından desteklendiği çoklu istemci yaklaşımı, tek bir başarısız noktayı önlemeye yardımcı olduğu için en iyi uygulama olarak kabul edilir.

Çoklu istemci staking ortamlarının önemi

Staking ortamında, düğümler (nodes), blockchain uzlaşısına katılmak için istemcileri çalıştırır. Tek istemci kurulumu, tüm düğümlerin aynı istemci yazılımını çalıştırdığı bir durumu ifade eder. Bu, ağ için sistemik bir risk oluşturur:

Uzlaşma hataları: Eğer tek bir istemcide uzlaşma hatası ortaya çıkarsa, bu, ağın önemli bir kısmının başarısız olmasına veya farklı çatallara bölünmesine neden olabilir, çünkü tüm düğümler aynı anda etkilenecektir.

Merkezileşme riski: Tek istemci kurulumu, ağın geliştirme ve bakımının tek bir ekip veya şirkete bağlı olduğu merkezileşme riskine yol açabilir.

Güvenlik zayıflıkları: İstemciler arasındaki homojenlik, ağ genelinde sömürülebilecek uniform güvenlik zayıflıklarına yol açabilir. Çoklu istemci ortamına geçiş, hiçbir tek hata veya açığın tüm ağı etkileyemeyeceğinden ağın dayanıklılığını ve kararlılığını artırarak bu riskleri çeşitlendirir.

Öne çıkan görsel: pixabay.com

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Coinbase CEO’su Ethereum Staking Eleştirilerine Cevap Verdi
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!