Coinbase’den Şok Karar: Bitcoin Ödeme Desteği Durduruldu mu?

bitcoin ödeme desteği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsası Coinbase, ticari ödeme hizmeti Coinbase Commerce’de Bitcoin ve diğer Harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO) yöntemini kullanan kripto paralar için desteğini durdurdu. Bu paralar arasından Bitcoin haricinde BitcoinCash, Dogecoin ve Litecoin’de bulunuyor.

Coinbase’in ürün başkanı Lauren Dowling, 18 Şubat’ta X’te paylaştığı bir tweet dizisinde, bu kararın Bitcoin’in Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ödeme protokolüne uyumsuz olması nedeniyle alındığını açıkladı.

Dowling açıklamasında; Coinbase Commerce ürünün yeni bir güncelleme geçirdiğini açıkladı. Bu güncelleme sonrası ödemelerin, yerel ve ERC-20 tokenleri dahil olmak üzere çok çeşitli varlıkları desteklemek ve ödemeleri tüccarlar için garantili bir oranda blok zincirinde otomatik olarak USDC’ye dönüştürme özelliği tasarlandı. Ancak Bitcoin blok zincirinde akıllı sözleşmelerin ve stabil coinlerin olmamasının, yerel Bitcoin ödeme desteği için çözümsüz kalınmasına yol açtığını ifade etti.

Diğer yandan Coinbase CEO’su Brian Armstrong, X’teki bir kullanıcının tweetine yanıt vererek, Bitcoin kullanıcılarının bir Coinbase hesapları varsa Coinbase Commerce’i kullanmaya devam edebileceklerini belirtti.

Armstrong, Lightning Network’ün Coinbase’e devam eden entegrasyonundan da bahsetti ve gelecekte bu protokol aracılığıyla ticari ödemelerin etkinleştirilmesi konusunda çalışacaklarını dile getirdi.

Lightning Network, Bitcoin blok zincirinde daha hızlı ve daha uygun maliyetli işlemler yapılabilmesini amaçlayan bir Bitcoin güncellemesidir.

Armstrong, işlem ücretlerini ve onay sürelerini azaltmak için blok zincirinin temel katmanından (katman 1) uzaklaşma ihtiyacını vurgulayarak kripto para birimi ödemeleri için daha geniş bir vizyon üzerinde durdu. Bu değişimin, çevrimiçi kripto ödemelerinin ana akım olarak benimsenmesi için çok önemli olduğuna inanıyor.

Bitcoin’in işlemleri izlemek için kullandığı UTXO modeli, şeffaflığı ve güvenliği vurgular. Bu model, Ethereum’un daha fazla esneklik sunan ve geleneksel bankacılık işlemlerine benzeyen hesap tabanlı sisteminden farklıdır. Dogecoin, Litecoin, Dash ve Bitcoin Cash gibi Bitcoin’den çatallanan diğer kripto para birimleri de UTXO modelini kullanır.

Coinbase’in kararı, kripto para topluluğu içinde tartışmalara yol açtı. Eleştiren kullanıcılar, bu hareketin tüm müşterilerin ABD’de yerleşik olduğunu ve bir Coinbase hesabı açmaya istekli olduğunu varsaydığını savunuyor. Gerçekten de bu yöntemin bir banka hesabı açmaktan bir farkı olmadığı için Bitcoin topluluğu tarafından kullanılması zor görünüyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Coinbase’den Şok Karar: Bitcoin Ödeme Desteği Durduruldu mu?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!