Araştırma: 2023 İtibarıyla Listelenen Kripto Paraların %60’ı Ortadan Kalktı

ölü coinler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para veri şirketi AlphaQuest ve Storible tarafından yürütülen yeni bir araştırma raporu, incelenen 12.343 kripto para projesinden 8.850’den fazlasının geçen yıl ortadan kalktığını gösteriyor.

AlphaQuest tarafından derlenen verilere göre, CoinMarketCap’te listelenen kripto para birimlerinin yarısından fazlası ortadan kalktı. Bu durum 2024-2025 yıllarında beklenen yeni bir ralli öncesinde piyasanın kendi kendini arındırması olarak yorumlanıyor. Veriler, 2023’ün 2020-2023 döngüsündeki en zor yıl olduğunu gösteriyor, çünkü bu dönemde kripto paraların yaklaşık %60’ı ortadan kalkmış gözüküyor.

Ortadan kalkmış kripto paraların %90’ından fazlası, düşük likidite ve azalan işlem hacmiyle ilgili sorunlar nedeniyle yaşadı. Yatırımcı ilgisinin azaldığının göstergesi olan bu metrikler kripto para analizi yapılırken ilk dikkat edilenler arasında göze çarpıyor. Ayrıca, bu projelerin yarısından fazlası web sitelerini güncellemeyi durdururken, %47,6’sı CoinMarketCap’ten çıkarıldı. Ek olarak, ölü kripto paraların %35’i sosyal medya hesaplarını güncellemeyi bıraktı.

AlphaQuest yatırımcıları yeni ortaya çıkan veya aktivitesi azalmış koinler hakkında şu şekilde uyardı:

Yatırımcılar, sosyal medya etkinliğini analiz ederek kripto para dünyasında bilgili ve temkinli kalabilirler.

Araştırma ciddi bir gerçeğin de altını çiziyor: 2020-2021 boğa koşusu sırasında ortaya çıkan kripto projelerinin %70’inden fazlası (4.834) projelerini sonladırdı. Özellikle FTX kripto borsası iflas başvurusunda bulunduktan kısa bir süre sonra bu projelerin %30’unun devre dışı kalması dikkat çekti. AlphaQuest, bu başarısız girişimlerin çoğunluğunun (%75) video ve müzik sektörüne odaklandığını ifade etti. Ek olarak ayı piyasasında bocalayan varlığa dayalı stablecoinlerin de bu süreçte tutunamadığı raporun bir diğer sonucu olarak belirtildi.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Araştırma: 2023 İtibarıyla Listelenen Kripto Paraların %60’ı Ortadan Kalktı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!