Meşhur Kripto Girişimcisi SBF İkinci Mahkemeden Kurtuldu

Sam Bankman Fried (SBF)
Sam Bankman Fried (SBF)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Raporlara göre, FTX kripto dolandırıcılık davasındaki savcılar, Sam Bankman-Fried (SBF) aleyhindeki mevcut dolandırıcılık suçlamalarına ilişkin yeni delil olmadığından dolayı ikinci bir davayı sürdürmeme kararı almış durumda.

Sam Bankman-Fried, şu anda iflas etmiş kripto borsası FTX‘in kurucu ortağı ve eski CEO’su, müşterilerin fonlarını lüks hediyeler, özel jet masrafları ve siyasi bağışlar gibi kişisel kazançlar için kötüye kullanmakla suçlanıyor. Şu anda cezaevinde olan SBF’nin, FTX platformu aracılığıyla gerçekleştirdiği dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle uzun bir hapis cezasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

FTX kripto dolandırıcılığı için yapılan ilk mahkemede SBF, yedi dolandırıcılık suçlamasında suçlu bulundu.

Son bir mahkeme dilekçesinde savcılar, FTX alacaklılarının iflas eden borsadan kaybedilen paralarını beklediklerini belirterek davayı bir an önce çözme gerekliliğini vurguladı.

Dilekçedeki savcı beyanına göre SBF aleyhindeki suçlamaların büyük bir kısmı zaten mahkemeye sunulmuş durumda ve potansiyel ikinci bir dava için önemli eklentilere veya değişikliklere pek fazla yer olmadığı için ikinci bir davadan vazgeçme kararı daha hızlı bir çözüm olarak görüldü.

Hukuk uzmanları, SBF’nin suçlandığı suçlamalara dayanarak en fazla 110 yıl hapis cezasıyla karşılaşabileceğini doğruladı.

FTX kripto dolandırıcılığı davasındaki bu gelişme, 2022’nin kasım ayında mali kayıplar yaşayan FTX müşterileri için olumlu bir gelişme olarak görülüyor, çünkü iflas sürecinin hızlanmasını sağlaması bekleniyor.

FTX iflas durumu ile 2013’te iflas eden Mt. Gox‘un durumu arasında karşılaştırmalar yapıldı. Mt. Gox, birkaç yıl sonra müşterilere fonları geri vermeye başladı.

Uzmanlara göre, FTX iflas davasının karmaşıklığı, uluslararası operasyonlarından kaynaklanıyor ve bu durum, çeşitli yargı bölgelerinde düzenleyici kurumlar arasında çatışmalara neden olabilir.

Meşhur Kripto Girişimcisi SBF İkinci Mahkemeden Kurtuldu
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!