Bitcoin ve Ethereum Ağına %51 Attack Mümkün Değil: CoinMetrics Açıkladı

%51 attack
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto analiz şirketi Coin Metrics, son araştırmasında, devasa masraflar göz önüne alındığında, devletlerin ya da başka kötü niyetli organizasyonların, BTC ve ETH ağını %51 saldırıları yoluyla dağıtmasının mümkün olmadığını ortaya koydu.

%51 attack, Bitcoin gibi proof-of-work sistemlerinde bir ağın hash oranı üzerinde çoğunluk kontrolünü ele geçirmeyi veya Ethereum gibi proof-of-stake ağlarında çoğunluk miktarı stake etmeyi içerir ve blok zincirinin olası manipülasyonuna izin verir.

Coin Metrics’ten Lucas Nuzzi, Kyle Waters ve Matias Andrade tarafından yürütülen çalışma, bu tür kötü niyetli faaliyetlerde yer alan masrafları tahmin etmek için Toplam Saldırı Maliyeti” (TCA) metriğini tanıtıyor. Bulguları, Bitcoin (BTC) veya Ethereum’a (ETH) saldırmanın saldırganlar için finansal olarak karlı olmayacağını hatta çok ciddi zarar riski olduğunu belirtiyorlar.

Bitcoin için kontrolü ele geçirme girişimi, yaklaşık 20 milyar dolarlık bir yatırım olan yaklaşık 7 milyon ASIC madencilik teçhizatı satın almayı gerektiriyor. Bununla birlikte, piyasada bu kadar çok sayıda ASIC teçhizatı bulunmuyor.

Senaryo, saldırıyı yalnızca pratik değil, aynı zamanda ekonomik olarak da verimsiz hale getiriyor. Saldırgan için en avantajlı senaryonun çift harcama saldırısı olduğunu belirten rapor o durumda dahi 1 milyar dolar kazanmak için varsayımsal olarak 40 milyar dolarlık bir harcamanın yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Ethereum, raporun Lido doğrulayıcıları tarafından yapılan %34’lük bir saldırının fizibilitesini değerlendirdiği bir proof-of-stake modeline geçişiyle benzer bir durumla karşı karşıya. Analiz, Likit Staking Türevlerini (LSD’ler) kullanarak Ethereum ağını tehlikeye atmaya yönelik herhangi bir girişimin maliyetinin 34 milyar doları aşacağı hem de anında stake dağıtımını kısıtlayan kayıp limiti nedeniyle 6 aya kadar zaman alacağı sonucuna vardı.

Castle Island Ventures’ın ortaklarından Nic Carter, bu önde gelen kripto para ağlarına yönelik %51 saldırılarının pratik olmadığına dair ayrıntılı ve ampirik bir inceleme sağladığı için raporu övdü.

Önceki analizlerin, Coin Metrics’in araştırmasında görülen somut, veriye dayalı yaklaşımdan yoksun olduğunu ve bunun Bitcoin ve Ethereum’un potansiyel devlet düzeyindeki tehditlere karşı güvenliğini ve direncini anlamada çok önemli bir katkı olduğunu belirtti.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin ve Ethereum Ağına %51 Attack Mümkün Değil: CoinMetrics Açıkladı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!