O Suçlama Asılsız Çıktı: Kripto Paralar Masum

bitcoin illegal işler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yayınlanan son rapor, kripto para işlemlerinin illegal işlerle ilişkisinin şehir efsanesi olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan işlemlerin neredeyse tamamı yasal amaçlar için gerçekleşiyor.

Blockchain analiz şirketi Chainalysis’in yayımladığı son kripto suç raporu, kripto para işlemlerinin büyük çoğunluğunun, yaklaşık %99,6’sının yasal amaçlar için kullanıldığını ortaya koydu. Bu çalışmayla, kripto para kullanımının gelişen manzarasına ve kripto alanında yaygın olarak anlatılan yasa dışı faaliyetlere dair ilişkiler gerçek dışı olduğu anlaşılmış oldu.

Rapora göre, yasa dışı adreslere gönderilen kripto paranın toplam değeri 2022’de 39,6 milyar dolar iken, bu rakam 2023’te 24,2 milyar dolarda kaldı. 2022 rakamı, Sam Bankman-Fried liderliğindeki startup’ın çöküşünün ardından 8,7 milyar dolarlık FTX alacaklı taleplerini de içeriyor.

Kripto Paralar Masum

Chainalysis’e göre bulgular 2023’te yasa dışı kripto para işlemlerinin toplam kripto hacminin sadece %0,34’ünü oluşturduğunu gösteriyor. Bu durum, 2022’deki %0,42’den ve 2019’daki %1,3’ten önemli bir düşüşü temsil ediyor.

Bu rakamlar, JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon gibi etkili iş insanları tarafından yapılan vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlere dair endişeleri içeren kamu açıklamalarının şehir efsanesi olduğunu ortaya çıkarıyor.

Edward Snowden gibi isimler, Dimon’un aşırı dramatik bir duruş olarak gördükleri BTC’yi suçla ilişkilendirmesi konusunda onunla alay ettiler.

Ancak, Chainalysis’in rakamlarının kripto para birimi olmayan suçlardan kaynaklanan fonları, potansiyel piyasa manipülasyonunu veya kripto para aklamayla ilişkilendirilen fonları kapsamadığını unutmamak gerekir. Rapor, yalnızca kripto hırsızlıklarından çalınan fonlara ve yasa dışı olarak tanımlanan adreslere yönlendirilen fonlara odaklanmaktadır.

Diğer yandan 2023 yılındaki 24 milyar dolarlık karanlık fonun genel finans sektörü içindeki yasa dışı faaliyetlere göre küçük olduğu da bir gerçek. Nasdaq’ın en son Küresel Mali Suç Raporu, 2023’te küresel finansal sistem içinde dolaşan 3,1 trilyon doların üzerinde yasa dışı fon bulunduğunu tahmin ediyor. Bu fonların içinde uyuşturucu kaçakçılığı için 782,9 milyar dolar, insan kaçakçılığı için 346,7 milyar dolar ve terör finansmanı için 11,5 milyar dolar bulunmaktadır.

Bitcoin ile İlgili Suçlar Azalıyor

Chainalysis raporu aynı zamanda kripto para kullanımındaki yasa dışı amaçlara yönelik gelişen trendlere de ışık tutuyor. Bitcoin, likidite avantajı nedeniyle 2021’e kadar siber suçlular tarafından tercih edilen kripto para olmuştu, ancak son 5 yılda yasa dışı işlemlerdeki hacmi sürekli olarak azaldı.

satoshi nakamoto cüzdanı

Bitcoin’in yasa dışı işlemlerdeki hacmi son 5 yılda sürekli olarak düşüş gösterdi. Onun yerine, Tether gibi sabitcoin’ler, kripto para piyasasındaki hem meşru hem de yasa dışı faaliyetlerde önemli rol oynayan oyuncular olarak ortaya çıktı.

Genel olarak, Chainalysis raporu, kripto para işlemlerinin çoğunun yasal amaçlar için gerçekleştirildiğini göstererek, daha güvenli ve uyumlu bir kripto ekosistemi inşa etme konusunda ilerleme kaydedildiğini belirtmektedir. Ancak rapor, potansiyel riskleri ele almak ve kripto paraların giderek dijitalleşen finansal bir ortamda sorumlu bir şekilde kullanılmasını sağlamak için devam eden çabaların gerekliliğini de hatırlatmaktadır.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

O Suçlama Asılsız Çıktı: Kripto Paralar Masum
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!