Sıcak Gelişme: TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan İstifa Etti, Yeni Başkan Belli Oldu

hafize gaye erkan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan akşam saati twitterdan yaptığı duyuru ile görevden affını istediğini belirtti.

Hakkında çıkan çeşitli iddialardan sonra istifa edeceği kulislerde konuşulan Erkan, Cuma günü piyasaların kapanışının ardından Twitter hesabından istifa ettiğini duyurdu.

Erkan, yaptığı açıklamada 9 aydır sürdürdüğü görev için Cumhurbaşkanı’na teşekkür etti. İstifa nedeni olarak ise geçen haftalarda kamuoyunda hakkında yer alan iddiaları gösterdi. Kurumun daha fazla yıpranmasını engellemek için istifa ettiğini duyurdu:

Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Mehmet Şimşek Açıklama Yaptı

Hazine ve Maliye bakanı Şimşek, Erkan’ın bu duyurusundan sonra Twitter hesabından açıklama yaptı. Şimşek, hizmetleri için Erkan’a teşekkür ederek yeni merkez bankası başkanının kendi önerisi akabinde atanacağını duyurdu.

İstifa mı Etti Görevden mi Alındı?

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu’nun bildiridiğine göre, Erkan istifa ettiğini açıklamış olmasına rağmen yayınlanan Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alındığı ifadesi kullanıldı.

Yeni Başkan Belli Oldu

Yeni TCMB Başkanı belli oldu. Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından TCMB başkan yardımcısı Fatih Karahan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yeni TCMB başkanı olarak atandı. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

resmi gazete tcmb atama

Fatih Karahan Kimdir?

TCMB sitesinde Fatih Karahan şu şekilde tanıtılıyor:

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006’da Boğaziçi Üniversitesi’nden Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. Daha sonra, 2012’de Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012’de New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak adım atan Karahan, 2022 yılına kadar kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. Aynı dönemde Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev aldı.

Fatih Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı ve Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist olarak atandı. Ardından, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Sıcak Gelişme: TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan İstifa Etti, Yeni Başkan Belli Oldu
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!