Herkes BTC’ye Odaklanmışken Balinadan Süpriz Hareket

Ethereum Balinası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para camiasında önemli miktarda koine sahip olan yatırımcılar “balina” olarak adlandılır. Böyle bir yatırımcı son zamanlarda yaklaşık 11 milyon dolar değerinde 4.677 adet Ethereum (ETH) satın aldı.

Zincir-üstü (On-chain) veri platformu Lookonchain tarafından dikkat çekilen bu satın alma işlemi, herkes BTC’ye odaklanmışken Ethereum piyasasına hakim olan boğa beklentisini de gözler önüne seriyor. Bitcoin spot ETF beklentisiyle, BTC dominansı yaklaşık 1 yıldır yükseliş eğiliminde, bu durum ETH liderliğindeki altcoinlerin yükselişini de baskılayan bir durum. Ancak son haftalarda başta Solana, Avax ve Sei gibi altcoinler ciddi yükselişler yaşadı.

ocak 2024 btc dominans
BTC Dominans Grafiği, coinmarketcap.com

Altcoin sezonunun yaklaştığını düşünen bir Balina, stratejik bir manevra yaparak Aave kredi platformundan ödünç aldığı Wrapped Bitcoin (WBTC)1 varlıklarını Ethereum’a dönüştürdü. Yaklaşık 11 milyon dolar değerindeki 241 WBTC‘yi Ethereum karşılığında takas ederek 4.667 adet ETH edindi. Teknik olarak balina DeFi’da ETH için long pozisyon alırken BTC için short pozisyon almış oldu.

Balina’nın bu hareketi Kripto topluluğunda spekülasyonlara neden oldu. Kesin nedenler belirsiz olsa da, balinanın hareketleri, Ethereum’un fiyatının yakın zamanda yükseleceğine dair güçlü bir inancı göstermektedir. Diğer yandan bir kısım analist, BTC spot ETF onayı verildikten sonra “sell the news2” etkisiyle Bitcon fiyatının gerileyeceğini düşünüyor. Bu nedenle balinanın bu hareketi bahsedilen stratejiye dayandırılıyor.

Bu yazı yazıldığı sırada, dün gece yaşanan SEC kaynaklı dalgalanmanın etkisiyle Bitcoin son 24 saat içinde %3,29 düşüşle 45.110 dolardan işlem görüyor. Buna karşın Ethereum, aynı süre zarfında %5,81’lik bir kazanç göstererek 2.390 dolara ulaştı.

Ethereum’ın güçlü performansı ilgi çekiyor

Ethereum’un belirgin bir şekilde başarılı performansı, kripto uzmanı Matthew Hyland dahil olmak üzere birçok kişi tarafından şaşırtıcı bulunmuyor. ETH’ın geçmişte belirli dönemlerde BTC’ye karşı daha iyi performans gösterdiği bilinmektedir. Örneğin, 2017’de BTC vadeli işlemlerinin tanıtılması ve 2021’de Coinbase’in halka arzından kısa bir süre sonra Ethereum Bitcoin’e karşı daha iyi performans göstermiştir.

Ancak, kripto para piyasasının oldukça volatil doğasında geçmiş performansın gelecekteki sonuçlar için bir garantisi olmadığını belirtmek önemlidir. Örneğin ünlü trader Peter Brandt, bazı yatırımcılar arasında hüküm süren boğa piyasasının aksine, ETH için ayı piyasasının devam edeceğini öngörüyor.

  1. Wrapped Bitcoin, Bitcoin’i 1’e 1 olarak Ethereum ağında temsil eden ve Ethereum ağında basılmış bir tokendir. WBTC’nin Ethereum ağında basılabilmesi için gerçek BTC’nin bir cüzdanda hapsedilmesi gerekir. Bu sayede gerçek karşılıkla Ethereum ağında WBTC oluşturulabilir. ↩︎
  2. Buy the rumor, sell the news” tabiri, finans piyasalarındaki davranışları anlatan bir deyimdir ve genellikle yatırımcıların haberleri önceden fiyatlaması ve haberin açıklanmasının ardından kar realizasyonu yapmalarını ifade eder. ↩︎

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Herkes BTC’ye Odaklanmışken Balinadan Süpriz Hareket
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!