Hindistan Binance ve 8 Diğer Borsayı AML İhlalleri Nedeniyle Yasaklamayı Planlıyor

Btc-Eth-Rupi
Bing image creator
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de kripto para düzenlemesi ve vergilendirmesi konuşulurken, borsalara karşı en son hamle Hindistan’dan geldi. Hindistan düzenleyici kuruluşu ülkede faaliyet gösteren dokuz kripto şirketine karşı kara para aklama (Anti-Money Laundering (AML)) ve terör finansmanı önleme (Counter Financing of Terrorism (CFT)) önlemlerine uymama gerekçesiyle sert bir şekilde harekete geçti.

Hindistan’da kripto ticareti yasal olmasına rağmen, yatırımcılar her kripto işleminden elde ettikleri kar üzerinden %30 vergi ödemek zorundadır. Ayrıca, kripto platformları her işlemde %1 kaynakta vergi kesintisi (TDS) uygular. Bu ücretlerden kaçınmak için birçok Hint kripto para yatırımcısı Hindistan dışındaki platformları tercih etmektedir.

28 Aralık 2023 tarihinde, Hindistan Finansal İstihbarat Birimi (FIU), Binance, KuCoin, Huobi, Kraken, Gate.io, Bittrex, Bitstamp, MEXC Global ve Bitfinex dahil olmak üzere dokuz büyük kripto şirketine, Hindistan’ın AML-CFT yasalarına uymama suçlamasını yöneltti. Kripto sektörü, ülkede geçtiğimiz mart ayında FIU’nun yetkisi altına alınmıştı.

Yapılan açıklamada, bu borsaların yapılan suçlamaya yanıt vermesi ve Hintli kripto para yatırımcılarıyla olan ilişkilerini açıklayan kapsamlı raporlar sunmalarının zorunlu olduğu belirtildi.

Borsalar tarafından FIU’ye savunma verilene kadar bu kripto şirketlerinin internet sitelerine erişimi sınırlamak için Elektronik ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı’na başvuruldu.

Şu anda, 31 kripto şirketi FIU’ya kayıtlı ve AML ve CFT çerçevesine tamamen uygun hareket etsede, bu son suçlamalar, Hindistan hükümetinin yetki alanı içinde kripto paraları daha sıkı kontrol edeceği anlamına geliyor.

Birkaç gün önce, Hindistan Merkez Bankası (RBI) yetkilisi, yerel medya ile yaptığı bir röportajda kripto paraları ele aldı. RBI yetkilisi, kripto sektörünün düzenlenmesinin ve Hint finans ekonomisiyle entegrasyonun önemini vurguladı.

Güncelleme 10 Ocak 2024

Apple, Binance ve KuCoin uygulamalarını Hindistan’daki App Store’dan kaldırdı.

Bu karar, ülkedeki anti-kara para aklama düzenlemelerine uymayan kripto para borsalarına yönelik hükümetin sert önlemleri kapsamında alındı. Apple’ın bu hareketine rağmen, bu uygulamalar hâlâ Google Play Store’da bulunuyor ve kullanıcılar bunların web sitelerine Hindistan içinde erişebiliyor.

Binance Güney Asya, durumu ele almak için düzenleyicilerle işbirliği yapma taahhüdünü kamuoyuna duyurdu.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Hindistan Binance ve 8 Diğer Borsayı AML İhlalleri Nedeniyle Yasaklamayı Planlıyor
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!