Binance Piyasa Payını Rakiplerine Kaptırıyor

binance market payı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, günlük 76 milyar dolarlık işlem hacmiyle yatırımcılar arasında en güvenilir bulunan borsalardan biri olmayı sürdürüyor. Ancak, 2023 yılında düzenleyici engeller ve CZ’nin 4 milyar dolarlık uzlaşma sonucuyla ilgili sorunlar nedeniyle birçok iniş çıkış yaşadı.

Token veri derecelendirme şirketi TokenInsight, Binance’ın piyasa payında %5’lik bir düşüş yaşandığını rapor etti. Diğer yandan bu payın OKX ile Bybit’e kaydığını analiz etti. Böylelikle Binance’ın piyasa payı, 2023 yılında %54.2’den %48.7’ye düştü.

Düşüşe Rağmen Binance Liderliğini Sürdürüyor

TokenInsight tarafından paylaşılan rapora göre, 2023 yılında Binance’ın piyasa payı %54,2’ydi ancak özellikle ABD tarafındaki düzenleyici kurumların baskısıyla piyasa payı %48,7’ye düştü. Aynı dönemde OKX ve Bybit, sırasıyla %4,3 ve %2,2 artış gösterdi.

borsa piyasa payı
Borsa Piyasa Payları, Kaynak: TokenInsight

Binance İçin Zorlu Bir Yıl

2023, Binance için oldukça zorlu bir yıl oldu çünkü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance ve CEO Changpeng Zhao‘ya güvenlik ihlalleri suçlamasıyla dava açtı. Bu olayın ardından CFTC, aynı suçlamayı içeren bir başka şikayeti daha açıkladı.

Hemen sonrasında Adalet Bakanlığı (DOJ), Binance’i yaptırımları ihlal etmek ve kara para aklama düzenlemelerine uymamak gibi ciddi suçlamalarla suçladı. Uzun bir kaosun ardından Binance, DOJ ile önemli bir anlaşma yaparak 4,3 milyar dolarlık büyük bir cezayı kabul etti.

Tüm bu nedenlerle Binance, piyasa payında %5’lik bir düşüş yaşadı, ancak kripto para dünyasında hala sağlam bir şekilde ayakta duruyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Binance Piyasa Payını Rakiplerine Kaptırıyor
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!