Binance’den Şok Delist Kararı: Monero %18 Düştü

monero delist
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Monero’nun, dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance tarafından 20 Şubat’ta delist edileceği haberleri kripto piyasasında şok etkisi yarattı. Kararla birlikte Monero %18 değer kaybetti.

Binance, gizlilik odaklı kripto para Monero (XMR) dahil olmak üzere birkaç varlığı 20 Şubat’ta delist edeceğini 6 Şubat sabahı blog gönderisiyle duyurdu.

CoinMarketCap verilerine göre, XMR fiyatı haberlerin ardından %18 düşerek 136 dolara kadar geriledi. Daha sonra bir miktar toparlanan kripto para yazı hazırlandığı esnada 140,40 dolardan işlem görmekteydi. Monero, 2,6 milyar dolarlık piyasa değeri ile diğer delist edilecek varlıklar arasında en büyük kripto koin olarak dikkat çekiyor.

monero fiyat grafiği
Monero fiyat grafiği, Kaynak: CMC

Diğer kripto paralar arasında Aragon (ANT), Multichain (MULTI) ve Vai (VAI) bulunuyor.

Aragon, kullanıcılara token dağıtmalarına, cüzdanları oy kullanmak için yetkilendirmelerine ve yönetim kuralları oluşturmalarına olanak tanıyan kodsuz bir DAO oluşturma ve yönetim platformudur. Vai, merkezi olmayan bir stabilcoin ihraççısı olan Venus Protocol’ün yerel tokenidir.

Multichain ise kullanıcılara varlıkları ve NFT’leri çeşitli blok zincirleri arasında köprüleme konusunda hizmet vermekteyken, geçen yıl 126 milyon dolar değerinde fonun aniden kaybolduğu haberleriyle gündeme gelmişti. Kısa bir süre sonra, blok zinciri analiz firmaları bunun içeriden kaynaklı bir dolandırma hareketi olabileceğini öne sürdüler. Bir hafta sonra Çin polisi, ekibin CEO’sunun gözaltına alındığını doğruladı. Ekibin diğer üyeleri tüm cüzdanların yönetiminin CEO’da olduğunu bu nedenle kripto paralara erişimlerinin olmadığını duyurdu.

Tüm bu bilgilerden anlaşılacağı üzere, delist edilecek tokenleri bir araya getiren herhangi bir ortak tema görünmüyor. Binance, blog gönderisinde, ticaret hacmi ve likidite, istikrar ve güvenlik, kamusal iletişim ve etik olmayan veya dolandırıcı davranış belirtileri gibi birkaç nedeni sıralayarak, bu tokenleri delist etme kararı aldığını belirtti.

Binance blog gönderisinde şu şekilde bir açıklama yaptı:

Bir kripto para veya token artık standartlarımızı karşılamıyorsa veya sektör değişiyorsa, daha ayrıntılı bir inceleme yapar ve potansiyel olarak delist ederiz. Bu sayede tüm kullanıcılarımızı en iyi şekilde koruduğumuza inanıyoruz.

Koinabc.com olarak daha önce haberini yaptığımız gibi ocak ayının başlarında, Binance, Monero, Zcash ve Horizen gibi birkaç varlığı incelemekte olduğunu açıklamıştı.

Borsa, 20 Şubat sonrası yapılan XMR yatırmaların hesaplara yazılmayacağını, ancak token çekimlerinin 20 Mayıs’a kadar destekleneceğini belirtti.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Binance’den Şok Delist Kararı: Monero %18 Düştü
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!