O Ülkeden Açıklama: Monero’nun Kodunu Kırdık

finlandiya monero
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finlandiya’daki siber suç uzmanları, Monero işleminin sonucunu olasılıksal olarak belirledikleri bir adli buluşa ulaştıklarını iddia ediyorlar. Finlandiya Ulusal Soruşturma Bürosu (KRP) üyesi Marko Leposen’in açıkladığına göre, soruşturmacılar bir suçla ilişkili Monero transferlerini açığa çıkardılar.

Gizlilik coinlerinin başını çeken Monero’nun on-chain gizliliğine inanan büyük bir topluluğu var. Ancak topluluk bu açıklamaya inanmadı. Çünkü soruşturmacılar yöntemlerini kamuyla paylaşmak istemiyor.

Kodun Çözülmesiyle İlgili Ayrıntılar Yok

İddiaya göre sağlık veritabanını hackleyip fidye talep ettiği öne sürülen Julius Aleksanteri Kivimäki, kurbanlardan bitcoin olarak ödemeler aldı ve sonra da izini kaybettirmek için Monero kullanmaya çalıştı.

Polis, anonim kripto paranın nasıl izlenebileceğini suçlulara veya başkalarına söylemek istemiyor. Rahatsız edici olsa da, yöntem ve araçları gelecekteki soruşturma gücü için saklamak, güvenlik güçleri arasında yaygın bir uygulamadır.

Yıllardır dünyanın en popüler anonim kripto parası olarak hüküm süren Monero’nun, gizlilik odaklı bir kullanıcı topluluğu bulunmaktadır. Gizlilik düğümlerini ve gizli adresleri geliştiren Gizli İşlem (CT) teknolojisi, Monero’nun yerel XMR coinini kullanarak yapılan zincir üstü işlemleri neredeyse izlenemez hale getirir.

Monero Topluluğu İnanmadı

X’deki Monero topluluğu haberi inandırıcı bulmadı. Bir kullanıcıya göre polis, suçlunun dark web’de bıraktığı izi takip ederek sonuca ulaştı ve bunun Monero ağının işlemleriyle bir ilgisi bulunmuyor.

Finlandiya’daki yasal sistem, güvenlik soruşturmalarında kullanılan araçların ve yöntemlerin kamudan gizlenmesine izin verdiği için, ülkedeki kolluk kuvvetlerinin Monero’nun şifresini kırmak için gizli bir güç bulup bulmadığını belirlemek imkansız gibi görünüyor.

Yıllardır XMR işlemlerinin tamamen gizli olmadığı hakkında pek çok iddia ortaya atılmış olsa da, ağ popülerliğini korumuştur. Her gün milyonlarca dolar değerinde XMR dünya çapında el değiştirmektedir.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

O Ülkeden Açıklama: Monero’nun Kodunu Kırdık
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!