OKX Delist Kararı Sonrası Gizlilik Tokenlerinde Likidite Kurudu

Monero zcash delist
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyada finansal düzenleyiciler, kripto paralardaki anonimliği sıkı bir şekilde denetlemeye devam ederek, gizlilik odaklı tokenlere baskı yapmaya başladılar. Bu nedenle, önemli borsalar gizlilik tokenleri olarak bilinen projeleri delist etmeye başladı. Aralık ayında OKX, Monero, ZCash ve Dash gibi birçok gizlilik odaklı tokeni kaldırarak, gizlilik tokenlerinin likiditesini rekor düşük seviyelere düşürdü.

Gizlilik Token Likiditesi Tükeniyor

Kaiko.com verilerine göre, gizlilik token likiditesi, %1 piyasa derinliği ölçümüne göre 5 milyon dolara inerek tarihi bir düşüş yaşadı. Kaiko, likidite düşüşünü, OKX’in Aralık ayındaki delist kararına bağladı.

Piyasa derinliği, bir varlıktaki likiditenin, yeni bir emrin fiyatı nasıl etkileyeceğini gösteren bir ölçüdür. Kaiko’nun analizinde mevcut fiyatın %1 sapmasında borsalarda bekleyen alım ve satım emirlerinin toplam değerini ölçer.

gizlilik coinleri likidite

Aynı metrik, kripto piyasalarının düzenleyici baskılardan daha az etkilendiği Kasım 2021’de 34 milyon dolarlık %1 piyasa derinliği kaydetmişti. Ancak o zamandan beri gizlilik token piyasa derinliği giderek azaldı. Mayıs 2022’deki Terra çöküşü ve Kasım 2022’deki FTX skandalı gibi büyük olaylarla bu düşüş derinleşti.

OKX, Birçok Gizlilik Tokenini Listeden Çıkardı

OKX Aralık 2023’de birçok tokenin kaldırılacağını açıkladı. Bunlar arasında Monero (XMR), Zcash (ZEC) ve Dash (DASH) gibi büyük gizlilik coinlerinin de bulunduğunu duyurdu. Borsa, kararını kullanıcı geri bildirimine ve kurallara uymama nedenine dayandırdı. Ancak kripto camiası nedenin Financial Action Task Force (FATF) baskısı olduğuna inanıyor.

FATF yönergeleri, borsaların kripto işlemlerinde transfer geçmişi ve sahiplik bilgilerinin paylaşılmasını talep ediyor. Bu sayede kara para aklamayla ve terör finansmanıyla mücadele ettiklerini iddia ediyorlar. Ayrıca FATF yönergeleri fon akışını gizleyebilen gizlilik odaklı kripto paraları “kırmızı bayrak (red flag)” olarak etiketlemektedir.

Önde gelen gizlilik coinleri için kaybolan likidite, uzun vadeli sürdürülebilirlikleri için artan tehdidin son göstergesidir. Borsalar ve düzenleyicilerin denetlemeye devam etmesiyle, gizlilik tokenleri için gelecek karanlık görünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

OKX Delist Kararı Sonrası Gizlilik Tokenlerinde Likidite Kurudu
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!