Modüler Blok Zincirlerinin Yükselişi ve Celestia(TIA)

celestia modüler blok zincir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son birkaç ay içinde en iyi performans gösteren kripto paralardan biri Celestia(TIA) oldu. Modüler blok zincir teknolojisinin öncülerinde olan proje ortalama 6.000 dolar civarına kadar değerlenen Celestia airdropu ile de adından oldukça söz ettirdi.

$TIA tokenine sahip Celestia projesi, ilk modüler blok zinciri ağını oluşturuyor ve son zamanlarda büyük ilgi görmeye başladı. Ethereum L1 veya Solana gibi monolitik zincirlerin aksine, modüler blok zincirleri belirli bir işlevi gerçekleştirmek üzere uzmanlaşır ve optimize edilir:

  • Settlement (hesaplaşma)
  • Data availability (veri erişilebilirliği)
  • Execution (icra)

Her şeyi yapmaya çalışmak yerine bir işlevde uzmanlaşan modüler blok zincirleri bazı durumlarda monolitik zincirlerden daha iyi bir performans elde edebilir. Örneğin Celestia ile herkes kendi blok zincirini kolayca başlatabilir. Celestia, diğer zincirlere ucuz veri erişilebilirliği sağlamak üzerine odaklanmış bir projedir.

Veri erişilebilirliği, herhangi bir blok zincirinin güvenliği açısından kritiktir çünkü, bu sayede herkes işlem defterini inceleyip doğrulayabilir. Son zamanlarda birçok rollup, L2 ve diğer blok zinciri projeleri, işlem verilerini yayınlamak için Celestia’yı kullanma planlarını duyurdu. Bunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Manta Network – modüler bir Ethereum L2.
  • AltLayer – EigenLayer üzerine inşa edilmiş, yerel ve restaked rollup’ların başlatılmasını kolaylaştıran bir protokol.
  • Berachain – yenilikçi bir “Likitide Kanıtı” konsensüs mekanizması tarafından desteklenen bir EVM eşdeğeri L1.
  • Dymension – kolayca başlatılabilir ve hızlı modüler blok zincirlerden oluşan bir ağ.

TIA Fiyatı Nasıl Etkilenir?

TIA, öncelikle Celestia’da veri yayınlamak ve ağı güvence altına almak için kullanılır, bu nedenle Celestia’nın ekosistemi büyüdükçe bundan faydalanır. Ancak $TIA fiyatındaki son artışa muhtemelen yeni projelerin, üzerine inşa ettikleri Celestia üzerindeki TIA yatırımcılarına (TIA staker) yönelik olarak duyurdukları büyük sayıda airdrop neden oldu.

Dymension, Saga, Manta Network ve AltLayer gibi projeler son 30 günde airdrop duyurdu. Ve önümüzdeki aylarda diğer projelerin de bunları takip etmesi bekleniyor.

İşte potansiyel gelecek airdropların bir listesi:

TIA son aylarda trendlerde yer alan bir token olduğu için Celestia’yı kullanan yeni projeler, bu şekilde TIA sahiplerine airdrop hediye ederek dikkat çekmenin yolunu arıyor. Aşina olanların bileceği üzere, Cosmos’un ATOM tokeni sahipleri yıllardır Cosmos ekosistem projelerinden airdrop alıyordu. Ve şimdi aynı stratejinin Celestia ile uygulandığı anlaşılıyor.

Sosyal medyada kripto para ve blockchain analizleri ile tanınan Taiki Maeda, Celestia(TIA)’yı anlatan geniş kapsamlı bir akış oluşturdu:

Şu anda Celestia, açık ara en popüler modüler blok zincir ağı olarak trend olmaya devam ediyor. Ancak diğer modüler blok zinciri projelerini de keşfetmek istiyorsanız, işte iyi bir liste:

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Modüler Blok Zincirlerinin Yükselişi ve Celestia(TIA)
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!