Solana Ağı Durdu: SOL %4 Düştü

solana kesintisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SOL token fiyatı, Solana ağına dair yaşanan “büyük kesinti” sonrasında yapılan yazılım güncellemesinin ardından dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor.

CoinMarketCap verilerine göre, Solana’nın SOL token’ı, 93,30 dolara kadar düştükten sonra toparlanarak gün içinde %4 ve hafta içinde %10’dan fazla kayıpla şu anda 94,50 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Solana ağı’nın durum sayfası, mainnet-beta kümesinde “büyük bir kesinti” olduğunu gösteriyor ve TSİ 16:00 itibariyle “ekosistem genelinden mühendisler mainnet-beta üzerindeki bir kesintiyi araştırıyor” ifadesini içeren bir bildirim bulunuyordu.

18:20 itibarıyla tüm sistemin çalışmaya başladığı bilgisi verildi. Diğer yandan kesintinin toplamda 4 saat 46 dakika sürdüğü bildirildi.

Ağın durum güncellemelerini sağlayan Solana Status Twitter hesabına göre, mühendisler, kümenin durmasına neden olan bir sorunu gideren yeni bir validator yazılım güncellemesi olan v1.17.20 sürümünü yayınladı.

Bu kesinti Solana ağındaki ilk kesinti değil. Son 2 yıl içinde 10 defa kesinti yaşayan Solana ağında bu 11. kesinti olarak kayıtlara geçti. Ağ 1 yıldır herhangi bir kesinti yaşamıyordu. Bir önceki kesinti bir yıl önce Şubat 2023’te gerçekleşmiş ve ağ neredeyse 20 saat boyunca çökmüştü. Yakın zamanda Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, yaklaşan Firedancer istemcisinin kesinti sorununu çözmek için “uzun vadeli yaklaşım” sunacağını söylemişti.

“Frankendancer” adı verilen erken bir sürüm, Kasım ayında bir test ağında devreye girmişti. Yeni validator istemcisini geliştiren Jump Crypto, Frankendancer’ı yaz aylarında Solana mainnet’e taşımak ve Firedancer’ı “2024 yılının sonuna kadar tamamen bağımsız bir validator olarak” mainnet’e almak istediklerini söylemişti.

Genel olarak, Solana’nın ağ kesintileri validatör’lerin düğümleri çalıştırmak için kullandığı yazılımla ilgili sorunlardan kaynaklandı. Firedancer’ın inşa edilme amacı, diğer yazılımda bir sorun olması durumunda validatör’lerin kullanabileceği yedek bir yazılıma sahip olmak olarak açıklandı.

Geçen hafta ağ etkinliğinin yüksek miktarlara çıktığı Solana’nın merkezi olmayan borsalarda (DEX) token ticareti kısa süreliğine Ethereum DEX’lerini aştı ve Jupiter airdrop’u etrafındaki heyecan nedeniyle dikkat çekti.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Solana Ağı Durdu: SOL %4 Düştü
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!