Starknet Token Dağıtım Programını Değiştirdi. STRK Yükselişe Geçti

starknet token
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum üzerine inşa edilen katman 2 ölçeklenebilirlik çözümü Starknet, STRK token kilit açma modelinde büyük bir revizyon yaptığını duyurdu. Bu duyuru, kripto topluluğu tarafından STRK’nın ilk kilit açma programına yönelik sert eleştirilerin ardından geldi.

Starknet (STRK) airdrop kriterleri ile kripto para topluluğunun ciddi eleştirilerine maruz kalmıştı. Ancak airdrop eksenli eleştiriler henüz soğumadan, Starknet erken yatırımcılar için sağladıkları tokenlerin Nisan ayında dağıtılacağını açıkladı. Toplam miktarın 1,3 milyar adet token olması nedeniyle kripto para severler STRK fiyatının dump”lanacağını düşünmeye başladı.

Tüm bu tepki çeken kararların gölgesinde başlayan STRK airdrop etkinliği fiyatta dalgalanmaya yol açtı. Claim aşamasının ilk saatlerinde STRK token fiyatı 6 dolarları görmüş olsa da claim süreci ilerledikçe STRK fiyatı 1,67 dolara kadar geriledi. Uzmanlar bu fiyat hareketini, topluluğun projeye olan tepkisiyle açıkladı. Henüz yeni airdrop yapmış bir projenin toplam arzının %13’üne denk gelen bir miktarı birden piyasa sürmesi başta X platformu olmak üzere sosyal medyada yerden yere vuruldu.

Starknet Geri Adım Attı

Tüm bu tepkilerin ardından, Starknet geliştiricisi StarkWare şirketi, STRK tokenlerinin daha kademeli bir şekilde dağıtılmasını içeren revize edilmiş bir program uygulayacaklarını açıkladı. Bu karar sonrası STRK fiyatı yaklaşık %10 artış gösterdi.

Kademeli Token Serbest Bırakma Stratejisi

Topluluk geri bildirimlerine yanıt olarak Starkware, STRK tokenlerinin önemli bir kısmının kısa bir zaman diliminde piyasaya sürüleceği ilk planından vazgeçti. Orijinal program, tokenin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra toplam arzın yaklaşık %13’ü olan 1,3 milyar STRK tokeninin kilidinin açılmasını içeriyordu. Eleştiriler, bunun tokenin değerine zarar verebileceğini erken yatırımcılara haksız yere fayda sağlayabileceği üzerine odaklandı.

StarkWare CEO’su Eli Ben-Sasson yeni stratejiyi tviterdan açıkladı. Buna göre, yeni strateji 15 Nisan’dan itibaren toplam arzın %0,64’ünü temsil eden 64 milyon token dağıtarak anlık etkiyi önemli ölçüde azaltıyor. Bu yaklaşım, piyasaya sürülen tokeni birkaç yıla yayıyor ve aylık kilit açma işlemlerinin Mart 2027’ye kadar kademeli olarak artması planlanıyor. Böylelikle, 2024’ün sonunda, başlangıçta planlanan 2 milyar STRK yerine, erken yatırımcılara dağıtılan tokenler dahil, 580 milyon STRK piyasaya sürülmüş olacak.

Piyasa Olumlu Karşıladı

Piyasa, güncellenmiş StarkWare token dağıtım planını memnuniyetle karşıladı. Açıklamaya yanıt olarak, STRK tokeni yaklaşık %10 değer kazandı ve bu da yatırımcıların güveninin geri kazanıldığını gösterdi.

Teknik analiz için henüz erken olsa da 1 saatlik mum grafiği incelendiğinde, STRK tokenin yatay bir düzlemde fibonacci düzeltme seviyelerini destek ve direnç olarak takip ettiği gözleniyor. Açıklamanın ardından 1,995 dolar seviyesindeki direncin üzerinde kalıcılık sağlanmış gibi duruyor. Pozitif algının devam etmesi halinde STRK hedef fiyatının 2,31 dolar olacağı öngörülebilir.

strk yorum
STRK saatlik fiyat grafiği, Kaynak: tradingview

Haber yayına hazırlanırken STRK, gün içi en düşük seviyesinden yüzde 13’lük bir artışla 2,07 dolardan el değiştiriyordu. Aynı zamanda, STRK’nın piyasa değeri, 24 saatlik işlem hacmindeki %4,92’lik düşüşe rağmen %13 artarak $1.522.162.074’e yükseldi.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Starknet Token Dağıtım Programını Değiştirdi. STRK Yükselişe Geçti
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!