Bitcoin yeni yıla 45.000 doları aşarak başladı: O sene bu sene mi?

Bitcoin 2024 fiyatı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, 4. yarılanmanın (halving) gerçekleşeceği 2024 yılına, en son Nisan 2022’de gördüğü seviye olan 45.000 doları aşarak başladı.

21 ayın ardından ilk kez Bitcoin’in fiyatı 45.000 doların üzerine çıkarak, yeni yıla dair umutları artırdı. Kripto camiası BTC fiyat artışı ve potansiyel boğa sezonu için 2024 yılında beklenen iki önemli katalizör üzerinde duruyor. İlki ABD’de spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanması, diğeri ise BTC ödül yarılanması. Bu olaylar hala gerçekleşmemişken, Bitcoin’in bu yıl ne kadar yükselebileceği merak konusu.

2024’te Gerçekleşecek Dördüncü Bitcoin Yarılanması

Halving olarak da bilinen BTC ödül yarılanması, yaklaşık her 4 yılda bir bitcoin ağını ayakta tutmaları ve işlemleri doğrulamaları karşılığında madencilere verilen ödülün yarıya indirilmesi anlamına geliyor. Böylelikle BTC enflasyonu kontrol edilmiş oluyor ve artan taleple birlikte bu olay fiyata olumlu yansıyor.

Şimdiye kadar BTC’nin üç yarılanması oldu ve her birinden sonra kripto para birimi fiyatında önemli artışlar yaşandı. Ödül yarılanmasının bitcoin arzında yaşattığı kıtlık yarılanma etkinliği sırasında ve sonrasında Bitcoin fiyatları üzerinde pozitif duygulara ve potansiyel yukarı yönlü baskılara katkıda bulunur.

Bitcoin halving tarihleri

Piyasa tahminlerine göre, bir sonraki Bitcoin yarılanmasının Nisan 2024’te, blok sayısı 840.000’e ulaştığında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu, blok ödülünün gerçekleştiğinde 6,25’ten 3,125 Bitcoine düşeceği anlamına geliyor.

Bu arada BTC, 2024’te başka bir önemli katalizatörden de faydalanacak – ABD’de ilk kez bir spot Bitcoin ETF’sinin onaylanması. Geçen hafta BlackRock, VanEck ve Fidelity gibi varlık yöneticileri, spot BTC ETF dosyalarını SEC’in isteği ile güncelledi. Reuters’a göre, SEC dosyaları onaylamak ya da reddetmek için 10 Ocak’a kadar çalışacak ve kararını verecek.

2024 için Uzmanların Bitcoin Fiyat Tahminleri

Spot Bitcoin ETF‘sinin onayının giderek daha olası görünmesi ve bir sonraki yarılanma etkinliğine sadece dört ay kalmış olması nedeniyle birçok kişi 2024’ün kripto piyasası için başka bir çıkış yılı olabileceğine inanıyor.

Nexo ve Standard Chartered gibi en iyimser tahminlerden bazıları, Bitcoin’in bu yıl 100.000 dolara kadar yükselmesini bekliyor, bu da %120‘nin üzerinde bir artış anlamına geliyor. Diğer yandan kripto finansal hizmetler firması Matrixport, BTC’nin bu yıl 125.000 dolara sıçramasını öngören daha da iyimser bir tahminde bulundu.

Bu arada fon yöneticisi Mark Mobius, BTC için daha dikkatli bir projeksiyon olan 60.000 dolarlık bir tahminde bulunurken, kripto madencilik şirketi Bit Mining’in baş ekonomisti Youwei Yang, bu yıl kripto paranın 75.000 dolara ulaşmasını bekliyor. CoinShares’in araştırma başkanı James Butterfill, spot ETF onayından sonra Bitcoin’in 80.000 dolara çıkabileceğine inanıyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin yeni yıla 45.000 doları aşarak başladı: O sene bu sene mi?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!