Kripto Varlık Düzenlemesinde Sona Gelindi: Vergi Açıklaması Dikkat Çekti

mehmet şimşek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, bugün AA muhabirine yaptığı açıklamada kripto varlıkların alım-satımına yönelik teknik düzenleme çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirtti.

Salgın süreci ve sonrasında kripto varlık alım-satım platformlarına artan ilginin, kötüye kullanım ve aşırı fiyat hareketleri gibi riskleri beraberinde getirdiğini belirten Şimşek, Türkiye’nin, kripto varlık işlemlerini düzenleyerek uluslararası uygulamalara uyum sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FATF) kapsamında atılacak adımların gri listeden çıkma sürecine olumlu katkıda bulunabileceği belirtiliyor.

Kripto Varlık Tanımı ve Lisanslama

SPK tarafından kripto varlık alım-satım platformlarına lisans verilecek, finansal kuruluşlara benzer asgari faaliyet şartları getirilecek. Kripto varlıklar için kapsayıcı bir tanım yapıldığı ve taslağın detaylarının ikincil düzenlemeyle belirleneceği ifade ediliyor.

SPK’ya kripto varlık ihracına imkan verecek düzenleme yetkisi de tanınıyor. Ayrıca, blokzincir teknolojisi geliştirenlerin kitle fonlaması yöntemiyle kripto varlıklarını satma yetkisi ele alınıyor.

Kripto topluluğu tarafından en çok merak edilen vergi konusunda ise Şimşek, düzenleme aşamasında verginin odak noktası olmadığını, vergi konusunun ayrıca çalışılacağını ifade etti.

Şimşek, düzenlemeyle temel hedefin, kripto varlık alanını daha güvenli hale getirme ve ortaya çıkabilecek riskleri bertaraf etmenin yanısıra, blokzincir teknolojisi ve kripto varlık ekosisteminin gelişimine olanak tanımayı amaçladığını belirtti.

Kaynak : aa.com.tr
Cover Image : Flickr / Serkan Edeleklioğlu

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Kripto Varlık Düzenlemesinde Sona Gelindi: Vergi Açıklaması Dikkat Çekti
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!