İngiltere, Stablecoin ve Staking için Yasal Düzenleme Hazırlıyor

btc spot etf geri sayım
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülke kripto paraların yasal alt yapılarını oluşturmaya çalışıyor. Bu aşamada yeni bir haber İngiltere’den geldi. Birleşik Krallık hükümeti, ülkenin stablecoin ve staking mevzuatını altı ay içinde hazırlamayı planlıyor.

Kraliyet Hazinesi (HMT) Ekonomi Sekreteri Bim Afolami, bunu Londra’da Coinbase‘in ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte açıkladı.

Kraliyet Hazinesi (HMT) Ekonomi Sekreteri Bim Afolami, Birleşik Krallık hükümetinin önümüzdeki altı ay içinde ülkede stablecoin’ler ve staking hizmetleriyle ilgili yeni düzenlemelerin yapılmasını beklediğini belirtti.

Bir Bloomberg raporuna göre hükümet, kripto sektörü için düzenleyici netliğe yönelik genel baskının bir parçası olarak bu yıl mevzuatı yürürlüğe koymaya odaklanıyor.

Afolami Coinbase’in ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte şu şekilde açıklama yaptı:

Bu işleri mümkün olan en kısa sürede halletmek istediğimiz konusunda çok netiz. Ve önümüzdeki altı ay içinde bu şeylerin yapılabilir olduğunu düşünüyorum.

Afolami’nin sözleri, gözlemcilerin hükümetin seçimlerden önce kripto para düzenleme kararlılığına bir işaret olarak yorumlandı. Afolami, daha geniş kripto düzenlemelerinin ne zaman bekleneceğine dair belirli bir zaman çizelgesi sağlayamasa da, büyük çaplı bir düzenlemenin yakın olduğunu kabul etti.

FCA kripto düzenlemesi için baskı yapıyor

Hükümetin stablecoin ve staking düzenlemeleri, Birleşik Krallık’ın kripto ve blok zinciri inovasyonu için küresel bir merkez olmaya çalıştığı göz önüne alındığında, önceki planlarla uyumlu görünüyor. 

Geçen yıl, İngiltere parlamentosu Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasasını kabul etti. İngiltere Merkez Bankası ve Mali Davranış Otoritesi (FCA), Ekim ayında stablecoin’ler için düzenleyici yönergeleri açıkladı. Akabinde FCA, 2024’ün ortalarından itibaren kripto kurallarının uygulanmasını ayarlayan bir plan sunmuştu

Ülkemizde de kripto para düzenlemesi için alt yapı çalışmaları devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek Ocak ayında, düzenlemenin erken aşamada olduğunu ve vergisel boyuttan ziyade kripto varlıkların tanımlanmasına odaklandığını açıklamıştı.

Kaynak: coinjournal.com

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

İngiltere, Stablecoin ve Staking için Yasal Düzenleme Hazırlıyor
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!